İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı T » Toulouse - Lautrec, Henri de » Henri de Toulouse Lautrec hayatı ve eserleri (1864 – 1901)

Henri de Toulouse Lautrec hayatı ve eserleri (1864 – 1901)

  Henri de Toulouse LautrecHenri de Toulouse Lautrec

  Fransız Post Empresyonist Ressam Henri de Toulouse Lautrec 1864’de Fransa’nın en soylu ailelerinden biri olan Toulouse Kontlarının Albi’deki şatosunda doğdu. Küçükken bir kazada kalça kemikleri kırıldı. Bunun sonunda vücudu belden aşağı gelişemedi ve sakat kaldı. İyileşme dönemine girdiği günlerde kara kalemle resim yapmağa başladı. Daha sonra yağlı boyaya başladı ve birçok öğretmenden dersler aldı. 1882’de Parisli modacı Leon Bonnat’ın atölyesine, daha sonra 1886 yılına kadar devam edeceği Fernand Cormon atölyesine katıldı. Aldığı eğitimin yanı sıra kendi özgün desenlerini ve resimlerini yapmaya devam ediyordu.

  Cüce gibi görünen ama yapı bakımından cüce olmayan Toulouse – Lautrec hayatının büyük kısmını Paris’in kabarelerinde ve eğlence yerlerinde geçirdi. 1891’de bu kabareler için afişler yapmağa başladı. Afiş sanatının en büyük öncülerinden biri belki de ilki olan sanatçı bir yandan resim yaparken, bir yandan da durmadan içiyordu. Çok geçmeden alkolün çökertici etkisi kendini iyice gösterdi. 1899’da sanatçı sanatoryuma kaldırıldı. İçki onu bitirmişti, tüketmişti. 1901 de 37 yaşında öldü.

  Tıpkı Van Gogh gibi, Gauguin gibi Toulouse – Lautrec’de otuz yedi yaşında öldü. Ama bu sanatçı ile Van Gogh arasında benzerlikler pek azdır. Van Gogh orta halli bile sayılmayan bir rahip ailesinin çocuğuydu.Toulouse – Lautrec ise Fransa’nın en soylu ve en zengin ailelerinden birine mensuptu. Ölüm döşeğinde Van Gogh: “Sefalet bitmeyecek” demişti. On bir yıl sonra Toulouse – Lautrec dünyaya gözlerini kaparken: “Hayat güzel” diyordu.

  Toulouse – Lautrec’in annesinin çabaları sayesinde ölümünden sonra sanatçının satılmayan bütün eserleri bir araya toplandı ve 1922 de Albi kentinde kurulan Toulouse – Lautrec müzesine yerleştirildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin