İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Costa, Lorenzo » Lorenzo Costa hayatı ve eserleri (1460 – 1535)

Lorenzo Costa hayatı ve eserleri (1460 – 1535)

  Lorenzo Costa

  İtalyan Rönesans Ressamı Lorenzo Costa 1460’da İtalya’nın Ferrara kentinde dünyaya geldi. İlk eğitimini ressam Cosimo Tura’dan aldı. 1483’te Yirmiüç yaşındayken Bologna’ya taşındı ve muhtemelen Bolognese Okulu’ndan etkilendi. Burada önce Cosimo Tura’nun daha sonra Francesco Francia’nın öğrencisi ve asistanı oldu.

  Aynı yıl ünlü Bentivoglio Altarpiece’i ve Bentivoglio şapelinin duvarlarındaki diğer freskleri resmetti. Resimlerinde Francesco Francia’nın etkisi belirgindir ancak sanatçı daha gerçekçi bir yaklaşım benimsemiştir.

  1483’te San Giacomo Maggiore’deki Bentivoglio kilisesinin duvarlarında ünlü Bentivoglio Altarpiece ve diğer freskleri boyadı. 1491’den itibaren Bologna, San Petronio, Francesco Francia ile çalıştı. 1509 yılında Marquis Francesco Gonzaga ve Isabella d’Este’nin ressamı olmak için Mantua’ya taşındı. İkinci sarayın Ducal Sarayı’ndaki stüdyosu için, Isabella d’Este’nin Coronation Alegorisini (şimdi Louvre’da) ve Mantegna’nın çizimlerine dayanan iki mitolojik resim olan Comus Saltanatı’nı resimledi. Bilinen son çalışması 1525’te imzalanmış ve tarihlenmiş olan Bakire ve Azizler (San Andrea, Mantua kilisesi) tablosudur.

  1535 yılında Mantua’da öldü. Cosimo Tura, Dosso Dossi, Ludovico Mazzolino, Lorenzo Leonbruno ve Niccolò Pisano gibi ressamlar onunla birlikte ve onun altında çalıştılar.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Lorenzo Costa tablo indexi

  Okuyan Meryem, Tarih: 16. Yüzyıl, Boyut: 61 x 62 cm, Yer: Gemäldegalerie, Dresden

  Kutsal Aile, Tarih: 16. Yüzyıl, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Musée des Beaux-Arts, Lyon

  Aziz John


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin