İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Cottet, Charles » Charles Cottet hayatı ve eserleri (1863 – 1925)

Charles Cottet hayatı ve eserleri (1863 – 1925)

  Charles Cottet

  Charles Cottet

  Fransız Post Empresyonist Ressam Charles Cottet 1863 yılında Fransa’nın güneyindeki Le Puy en Velay kasabasında doğdu. Ecole des Beaux Arts’ta Puvis de Chavannes ve Roll’ün öğrencisi olan Cottet aynı zamanda Julian Sanat Akademi’sine de devam etti. Charles Cottet, Mısır, İtalya ve Cenevre Gölü’ne resim yapmak için pek çok kez yolculuk yapmıştır. Fakat o ününü Britanya kıyılarındaki yaşam sahnelerinden edindiği izlenimlerle oluşturduğu kasvetli ve etkileyici kompozisyonlarıyla elde etmiştir.

  1889 yılında Salon sergisine katılan sanatçı sonraki yirmi yıl boyunca Paris’in hala egzotik olan kırsal liman yaşamından sahneleri betimledi. Özellikle Breton Limanı’ndan koyu deniz manzaraları ve Breton balıkçılarının ilgi çekici yaşamını vurgulamıştır. Sanatçı, Charles Maurin ve Felix-Emile-Jean Vallotton ile yakın arkadaştı.

  Cottet, genellikle Pont-Aven Okulu’nun sembolist ressamları gibi pitoresk sahillerle ilgilenmiştir. Bu yüzden de Pierre Bonnard, Edouard Vuillard ve Ker-Xavier Roussel’in de aralarında bulunduğu “Les Nabisler” grubunun lideri olarak kabul edilmiştir.

  1890’larda kendi kurduğu küçük sendikal hareket “Bande noire”un lideri oldu. Cottet ve sendikanın diğer üyeleri Lucien Simon ve Andre Dauchez gibi sanatçılar hepsi realizm ve Courbet’nin koyu renklerinden etkilenmiştir. Cottet’in eserleri Moskova Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Washington National Sanat Galerisi ve Paris Orsay Müzesi’nde görülebilir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Charles Cottet tablo indexi

  Yelkenliler ve Günbatımı, Orijinal Boyut: 62,9 x 108 cm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin