İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Courtois, Gustave Claude Etienne » Gustave Claude Etienne Courtois hayatı ve eserleri (1852 – 1923)

Gustave Claude Etienne Courtois hayatı ve eserleri (1852 – 1923)

  Gustave Claude Etienne Courtois

  Gustave Claude Etienne Courtois

  Fransız Akademik Klasisist Ressam Gustave Claude Etienne Courtois 1852’de dul bir annenin çocuğu olarak Pusey’de dünyaya gelmiştir. Erken yaşlarından itibaren sanata olan ilgisi başlamış ve École municipale de Dessin’e başlamıştır.

  Çizimleri, Jean-Léon Gérôme’a gösterilmiş ve 1869’da Jean-Léon Gérôme, École nationale supérieure des Beaux-Arts’a girmesi için Courtois’i teşvik etmiştir. Öğrenciliği sırasında Pascal Dagnan Bouveret ile arkadaş olmuş ve 1880’de birlikte stüdyo açmışlardır.

  Öğretmenlik yaptığı Académie de la Grande Chaumière ve Académie Colarossi’de Georges d’Espagnat, Eva Bonnier, Harriet Campbell Foss, Georges d’Espagnat, Emma Cheves Wilkins ve Dora Hitz öğrencileri oldu. Resimleri Besançon, Marsilya, Bordeaux, ve Lüksemburg sanat galerilerinde görülebilir.

  Eserleri Salon de Paris’te sergilendi, 1878’de üçüncülük madalyası ve 1880’de ikincilik madalyası aldı. 1889’da Exposition Universelle’de altın madalya kazandı ve 1911’den 1914’e kadar Salon de la Société Nationale des Beaux-Arts’ta eserleri sergilendi. Ayrıca Légion d’Honneur madalyası verildi.

  Resimleri Besançon, Marsilya, Bordo ve Lüksemburg sanat galerilerinde görülebilmektedir. Son dönem öğrencileri arasında Willard Dryden Paddock, Mary Rose Hill Burton ve Sara Page (1855-1943) bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Gustave Claude Etienne Courtois tablo indexi

  Etüd, Tarih: 1890, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 78 x 65 cm

  Marie Dagnan’ın Portresi, Tarih: 1880, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 115,67 x 80 cm


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin