İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dagnan-Bouveret, Pascal Adolphe Jean » Pascal Jean Dagnan Bouveret hayatı ve eserleri

Pascal Jean Dagnan Bouveret hayatı ve eserleri

  Pascal Jean Dagnan Bouveret

  Pascal Jean Dagnan Bouveret (1852 – 1829)

  Fransız Natüralist Ressam Pascal Jean Dagnan Bouveret 1852 yılında Paris’te doğdu. Terzi olan babasının Brezilya’ya göç etmesinden sonra büyükbabasının yanında büyüdü. Daha sonra büyük babasının Bouveret soyadını aldı. Bu ona Paris’te çalışma imkanı sağladı.

  Pascal Adolphe Jean Dagnan Bouveret, Fransız Natüralist Okulu’nun önde gelen sanatçılarındandı. Sanatçı Fransa’nın Bretanya yarım adasını betimleyen pek çok resim yapmıştır. 1869’dan 1875’e kadar Ecole des Beaux Arts’da, Alexandre Cabanel ve Jean-Leon Gerome’nin yanında çalıştı. 1880’de açtığı sergide, “ Bir Kaza” adlı eseriyle birincilik ödülü alan sanatçı, 1885’ te “Teknede Atlar” adlı eseriyle de onur ödülüne layık görüldü.

  Sanatçı, 1880’li yıllarda, Paris’in gözde mahallesinde bulunan Neuilly-sur-Seine stüdyosunda Gustave Courtois ile çalışmalarını sürdürdü. Bu dönemde yaptığı köylü sahneleriyle modern sanatın öncüsü olarak tanındı. Ayrıca o dönemlerde yaptığı dinsel içerikli çalışmalarıyla da adından söz ettirmiştir. 1886’da “Son Akşam Yemeği” temalı eserlerini Salon de Champ-de-Mars’ta sergiledi.

  1980’li yılların sonunda Rönesans sanatçısı Raphael’ den esinlenerek “Madonna” temalı bir dizi resim yapan sanatçı, bu temaları modern sembolizm tarzına dönüştürdü. 1900 yılında, lider sanatçı kişiliği, ona uluslararası sergilerde, büyük bölümü “Son Akşam Yemeği” konulu çalışmalarından oluşan eserlerini sergileme fırsatı sundu.

  1900 yılı Kasım ayında, Fransa Enstitüsü’nün, pek çok genç ressamın kendilerini kanıtlayarak şöhret kazandıkları yer olan, des Beaux-Arts Akademisi üyeliğine seçildi. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde modernizmin hızlı ve karmaşık gelişimine rağmen Dagnan-Bouveret, 1929 yılında ölümüne kadar dini içerikli resimler ve portreler yapmaya devam etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Fotoğraf Stüdyosunda Düğün Resmi

  Af


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin