İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Cowper, Frank Cadogan » Frank Cadogan Cowper hayatı ve eserleri 1877 – 1958

Frank Cadogan Cowper hayatı ve eserleri 1877 – 1958

  Frank Cadogan Cowper

  Frank Cadogan Cowper

  İngiliz Pre Raphaelist Ressam Frank Cadogan Cowper 1887 yılında Northamptonshire’de doğdu. Babası Frank Cowper bir roman yazarıydı. Frank, Cranleigh Okulu’ndan sonra St John’s Wood Sanat Okulu’nu okudu. Daha sonra pek çok ödül aldığı Royal Akademi’ye geçti. Altı ay kadar bir illustrator ve dekoratif sanatçısı olan Edwin Austin Abbey’in stüdyosunda çalıştı.

  22 yaşındayken ilk çalışması Royal Akademi’ye asıldı. Ondan sonra eserlerini devamlı olarak Royal Akademi, Kraliyet Suluboya Ressamları Derneği, Venedik ve Roma’da sergiledi. Ayrıca Tate Galeri, National Galeri ve İngiltere’nin pek çok eyaletinde eserleri sergilendi.

  Cowper, suluboya çalışmalarının yanı sıra yağlıboya ve kitap illüstrasyonları yaptı. Sir Sidney Lee’in “The Imperial Shakespeare” adlı kitabına illüstrasyonlar tasarladı. 1910 yılında Parlamento Binası için Byam Shaw, Ernest Board ve Henry Arthur Payne ile birlikte duvar resimleri yapımına katkıda bulundu.

  Sanat eğilimleri değişince Cowper gittikçe portreye yöneldi fakat yine de edebi ve tarihi eserler üretmeye devam etti. Londra’dan Gloucestershire’ye gitmek için emekli oldu.

  2005 yılında “Çirkin Ördek Yavrusu” adlı eseri Cheltenham Sanat Galerisi ve Müzesi ziyaretçileri tarafından favori resim seçildi. 2011’de “Our Lady of the Fruits of the Earth” adlı eserine 469,250 £ rekor fiyat biçildi. Cowper’in dekoratif ve gerçekçi bir tarzı benimsediği söylenebilir. Fakat şurası kesindir ki Kraliyet Suluboya Ressamları Derneği üyesi olan sanatçının yeteneği suluboyada daha çok öne çıkmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Frank Cadogan Cowper Tablo indexi

  Kibir, Tarih: 1907, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Genç Düşes, Tarih: 1919, Orijinal Boyut: 127 x 91.4 cm

  Mavi Kuş, Tarih: 1918, Boyut: 88,4 x 71,1 cm.


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin