İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı C » Curran, Charles Courtney » Charles Courtney Curran hayatı ve eserleri (1861 – 1942)

Charles Courtney Curran hayatı ve eserleri (1861 – 1942)

  Charles Courtney Curran

  Charles Courtney Curran

  Amerikalı Empresyonist Ressam Charles Courtney Curran 1861 yılında Hartford, Kentucky’de doğdu ve Sandusky, Ohio. Cincinnati Tasarım Okulu’nda Thomas B. Noble’in yanında bir yıl çalıştı. 1882’de New York’a taşındı ve National Tasarım Akademisi’ne katıldı. Daha sonra Art Student’s League’de Walter Satterlee’in öğrencisi oldu. 23 yaşında eserlerini ilk kez Tasarım Akademisi’nde izleyiciyle buluşturdu. Ayrıca 1887 yılında Pennsylvania Akademisi’nde resimlerini sergilemeye başlayan Curran, yaklaşık 30 yıl boyunca burada sergiler açmaya devam etti.

  1889’da Paris’e taşındı ve Julian Akademisi’nde Jules Lefebvre’in yanında iki yıl çalıştı. Amerika’ya döndükten sonra Pratt Enstitü’sü ve Art Students League’de ders vermeye başladı. 1903 yılında arkadaşı Frederick Dellenbaugh, Curran’ı Cragsmoor’a davet etti. O sıralar Hudson Nehri Vadisi’nin Shawangunk dağları platosuna kurulu olan Cragsmoor’da, yaz sanat etkinlikleri Edward Lamson Henry tarafından başlatılmıştı.

  Bu muhteşem manzara ve atmosferden etkilenen Curran, orada bir yaz evi ve stüdyosu kurdu. Sanatçı kısa bir sürede orada bulunan sanat gruplarının merkezine yerleşti. Tüm yazı resim yaparak, eğitim vererek, sanat yayınlarını düzenleyerek ve bir yandan da karısına yardım ederek geçirdi.

  Amerikan’nın erken Empresyonist sanatçısı Curran, hem iç ve dış mekanda yaptığı şık ve başarılı genç kadın ve çocuk portreleriyle hem de Cragsmoor Sanat Grupları lideri olarak unutulmaz oldu. Curran sık sık empresyonist çağdaşları Mary Cassatt, Frank Benson ve Edmund Charles Tarbell ile karşılaştırıldı. Curran’ın ikonik resimleri, uçsuz bucaksız doğal alanlara yerleştirilen uçuşan elbiseleriyle şık ve zarif genç kadınlar, her zaman sanat eleştirmenlerini, halkı ve hatta çağdaşı olan sanatçıları büyülemiştir.

  1942’de ölümüne kadar Yaklaşık otuz yıl zamanını Cragsmoor ve New York arasında mekik dokuyarak geçirdi. Sanatçı resim yapmaya ve Pratt Enstitü’sü, Cooper Sendika’sı ve National Akademi’sinde ders vermeye devam etti. Cragsmoor Resim Grubu liderliğinin yanı sıra Amerikan Suluboya Derneği, Amerikan Sanatçıları Derneği ve National Sanat Grubu üyeliğine aktif katılımda bulunmaya devam etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Charles Courtney Curran Tablo indexi

  Kayalıklar, Tarih: 1935, Orijinal Boyut: 38.1 x 76.2 cm

  Güneş Işığında Kadın, Tarih: 1930

  Nilüferler Arasında, Tarih: 1888, Boyut: 45,7 x 81,3 cm, Yer: Terra Museum of American Art Chicago.

  Tepelerde, Tarih: 1909, Orijinal Boyut: 76,4 x 76,4 cm, Yer: Brooklyn Museum New York.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin