İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı Ç » Nazmi Çekli » Nazmi Çekli Hayatı ve Eserleri

Nazmi Çekli Hayatı ve Eserleri

  Nazmi Çekli (1884 – 1958)

  Türk Empresyonist Ressam Nazmi Çekli 1884 yılında İzmir’de doğmuştur. 1909 yılında Manastır Harbiyesi’ni bitirdikten sonra üç yıl Serez Lisesi’nde resim öğretmenliği yapmıştır. Balkan, Yemen, 1. Dünya ve İstiklal Savaşlarına katılmıştır.

  1931 yılında binbaşı rütbesi ile ordudan emekli olarak İzmir’e yerleşmiştir.1931 – 1341 yılları arasında, İzmir Eşrefpaşa Zührevi Hastalıklar Hastanesinde mulaj uzmanı olarak çalışmıştır. I. İzmir İktisat Kongresi’nde açtığı kişisel resim sergisi Atatürk tarafından büyük beğeni ile karşılanmış, gümüş madalya ile onurlandırılmıştır.

  Sergide yer alan “Çalda Büyük Resmi Geçit” adlı savaş konulu bir kompozisyonu bu vesileyle Çankaya Köşkü için satın alınmıştır. Sanatçının bu sergisindeki çalışmaları halen İzmir fuarında sergilenmektedir.

  Asker Ressamlar Derneğinin üyesi olan sanatçı periyodik olarak düzenlenen yıllık sergilere eser vererek katkıda bulunmuştur. Cumhuriyet dönemi resim sanatımızın İzmir’de yaşayan ilk temsilcilerinden biridir. Nazmi Çekli, empresyonist teknikle yaptığı peyzajlarıyla tanınan bir sanatçıdır.

  Yoğun ve kalın boya kullanımına, konuya, tonlamaya, ışığa ve gölgeye önem vermiştir. Hem Suluboya hem de yağlıboya türünde çalışmıştır. Daha çok manzara ve istanbul görünümlerinden oluşan konularını içeren resimleri, empresyonist üsluba yakındır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Nazmi Çekli Istanbul Manzarası

  Nazmi Çekli tablo indexi

  Orman ve Su Peyzajı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 71 x 50 cm

  İstanbul Manzarası, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Orijinal Boyut: 43 x 26 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin