İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dauzats, Adrien » Adrien Dauzats hayatı ve eserleri (1804 – 1868)

Adrien Dauzats hayatı ve eserleri (1804 – 1868)

  Adrien Dauzats

  Adrien Dauzats

  Fransız Akademik Klasik ve Romantik Ressam Adrien Dauzats 1804’te Bordeaux’ta doğdu. 1919 yılında resim eğitimi almak için Michel-Julien GUE’nun öğrencisi oldu. Daha sonra Bordo’da Pierre Lacour’un yanında çalıştı. Bordo Grand Tiyatrosu’nda baş dekoratör olarak sahne ressamı Thomas Olivier’in asistanı olarak çalıştı.

  1829’da Kahire, Filistin, Suriye ardından Yafa, Kudüs, Eriha, Saint Jean d’Acre , Palmyra ve Baalbek’e geziler yaptı. Bu gezi ona bol bol çizim yapma fırsatı sundu.

  Dauzats, büyük bir romantik oryantalist ressam olarak kabul edilmektedir. Çağdaşları, Victor Hugo, Theophile Gautier, Prosper Merimee, Delacroix ona olan hayranlıklarını ifade etmiştir.

  Sıklıkla büyük salonlar ve kilise iç mekanlarını tuvaline yansıtan sanatçı, ayrıca bir litografi ustası olarak da tanınmıştır. Adrien Dauzats, 1868 yılında Paris’te hayata veda etmiştir.

  Dauzats’ın çizimleri, aceleyle ve zor koşullarda yapılsa da, hem değerli mimari belgeler hem de yaşam enstantanelerini içeren önemli döküman niteliğine sahiptir. Sadece kostümler, silahlar ve anekdot detayları kaydeden pek çok oryantalistin aksine, bireysel fizyoloji notları içermektedir.

  Dauzats’ın yolculuklarının yüzlerce hassas çizimleri ve suluboyaları, 1869’daki stüdyo açık arttırmasında satıldı ve yalnızca son birkaç yıl boyunca yeniden piyasaya çıkmaya başladı. Yağlı boyaları hala nadir bulunmaktadır ve oryantalizm tarihinde özel yeteneklere sahip ve tarafsız bir gözlemci olarak yer edinmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Cordoba Caminin İçinden, Tarih: 1860, Boyut: 60 x 40 cm, Yer: Musee Goya Castres, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Demir Kapı Geçişi Cezayir, Tarih: 1840, Orijinal Boyut: 150 x 130 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Musée des Beaux-Arts, Orléans

  El Ezher Cami Kahire, Orijinal Boyut: 100 x 80 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Musee du Louvre Paris

  Eski Kahire’den Sokak Manzarası, Boyut: 63,8 x 47,6 cm, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Giralda Sevilla, Tarih: 1837, Boyut: 21 x 30 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York, Teknik: Karton üzeri yağlı boya.

  Giza Piramidi, Tarih: 1830, Boyut: 42,9 x 33 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York.

  Kahire Pazarı, Tarih: 1839, Boyut: 24,8 x 17,8 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York, Teknik: Ahşap üzeri yağlı boya.


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin