İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Desportes, Alexandre François » Alexandre Francois Desportes hayatı ve eserleri (1661 – 1743)

Alexandre Francois Desportes hayatı ve eserleri (1661 – 1743)

  Alexandre Francois Desportes

  Alexandre Francois Desportes

  Fransız Barok Ressam Alexandre Francois Desportes 1661’de Champigneulle, Ardennes’de doğdu. Paris’te Flaman ressam Nicasius Bernaerts’in atölyesinde çalıştı. 1695 – 1696 yılları arasında Kral John III Sobieski ve Polonyalı aristokratların portrelerini çizdi. Kralın ölümünden sonra Paris’e geri döndü ve hayvanlar ve çiçekler üzerinde uzmanlaşmaya başladı. 1699 yılında şu anda Louvre Müzesinde olan ‘Avcı Portresi’ tablosuyla Académie de peinture et de sculpture’e kabul edildi.

  1712 – 1713’te İngiltere’de altı ay geçirdi. Kraliyet şatoları için birçok dekoratif panel siparişi aldı. Versay, Marly, Meudon, Compiègne ve Choisy’deki Louis XV ve Chantilly’deki Bourbon için dekoratif resimler yaptı. 14. ve 15. Louis için favori av köpeklerinin portrelerini resmetti.

  1784 yılında Bâtiments du Roi genel müdürü “comte d’Angiviller” tarafından Sèvres porselenleri için Desportes’in modelleri satın alınmıştır. Öldüğünde Paris’teki atölyesinde hayvanların ve bitkilerin çalışmalarının yanı sıra Jan Fyt’in tilki avı eskizleri de dahil olmak üzere önemli miktarda eser bırakmıştır.

  Hayvan kompozisyonları, başta Frans Snyders olmak üzere Hollandalı ressamları güçlü bir şekilde etkilemiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Alexandre Francois Desportes tablo indexi

  Avcı Portresi, Tarih: 1699, Orijinal Boyut: 197 x 163 cm, Yer: Musée du Louvre, Paris

  ibrikli Natürmort, Tarih: 1734, Orijinal Boyut: 84 x 138 cm, Yer: Musée du Louvre, Paris

  üzümlü Natürmort, Tarih: 1726, Orijinal Boyut: 89 x 119.5 cm


   

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin