İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Diebenkorn, Richard » Richard Diebenkorn hayatı ve eserleri (1922 – 1993)

Richard Diebenkorn hayatı ve eserleri (1922 – 1993)

  Richard Diebenkorn

  Richard Diebenkorn

  Amerikalı Soyut Ekspresyonist Ressam Richard Diebenkorn 1922 yılında Portland, Oregon’da doğdu. 1924’te ailesiyle San Francisco’ya taşındı. 1940-1942 yılları arasında Stanford Üniversitesi’nde okuduktan sonra ABD Deniz Piyadelerine katıldı ve orada sanat dersleri üzerine yoğunlaştı. 1944 yılının kışında Virginia’da oturduğu zaman sık sık Phillips Koleksiyonunu ziyaret etti. Burada Henri Matisse ve Paul Cezanne‘nin eserlerinden ilham alıyordu. Özellikle Matisse’nin iç ve dış mekanları birleştiren renk düzlemleri vasıtasıyla mekanı yapılandırma tekniğine hayran kaldı.

  1946’da San Francisco’ya döndükten sonra Diebenkorn, California Güzel Sanatlar Okulu’na kaydoldu ve burada dışavurumcu bir sanatçı olan David Park’la çalıştı. Aynı yıl bir burs kazandı, New York, Woodstock’ta taşındı. Burada çalışırken sık sık New York’u ziyaret ediyor ve birçok kişi ile iletişim kuruyordu. San Francisco’ya döndükten sonra, 1947’de Kaliforniya Güzel Sanatlar Okulu’nda öğretim görevlisi oldu ve iki yıl boyunca burada Elmer Bischoff, Edward Corbett, Hassel Smith ve Clyfford Still ile birlikte ders verdi.

  Diebenkorn, 1948’de Legion of Honor Kaliforniya Sarayı’nda ilk kişisel sergisini açtı. 1949’da Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1951’de New Mexico Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldı. Urbana Illinois Üniversitesi’nde ders verdi ve kısa süre sonra California, Berkeley’e yerleşti. Sanat konularını daha çok Berkeley tabloları gibi, ilham kaynağı olan yerlerden almıştır. 1940’lar ve 1950’lerin başında, New York Okulu’yla özdeşleşmiş bir tarz olan, özgün soyut form tarzını izledi. Bununla birlikte, 1955’te soyutlamadan, gözlemlediği nesneyi biraz daha temsil eden bir tarza geçti.

  1967’de tekrar soyutlamaya geçtiğinde, natürmort, peyzaj ve iç mekan figür resimleri yapmaya devam etti. 1955-1973 yılları arasında, Santa Monica Okyanusu Parkı’nda bir stüdyoda çalışırken çeşitli California sanat kurumlarında ders verdi. Orada son temsili eserlerini oluşturduktan sonra “Ocean Park” resimleriyle tekrar soyutlamaya döndü. Bu seri sanatçının, parlak, atmosferik renkleri, geniş fırçayla boyadığı tuval resimlerini temsil ediyordu. Bu zekice renklendirilmiş, soyut çizim ve yağlıboya eserler büyük beğeni topladı. Phillips Koleksiyonu bu seriden üç eseri koleksiyonlarına dahil etti. Diebenkorn, 1993’te Kaliforniya, Berkeley’de ölümüne kadar verimli bir sanatçı olarak kaldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Richard Diebenkorn tablo indexi

  Berkeley 33, Tarih: 1954, Boyut: 61 x 51,8 cm.

  Okyanus Parkı, Tarih: 1979, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 254 x 205,6 cm, Yer: MOMA, New York

  Şehir Görüntüsü Kaliforniya, Tarih: 1963, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Orijinal Boyut: 128,3 x 153 cm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin