İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dixon, Maynard » Maynard Dixon hayatı ve eserleri (1875 – 1946)

Maynard Dixon hayatı ve eserleri (1875 – 1946)

  Maynard Dixon

  Maynard Dixon

  Amerikalı Tonalist, Empresyonist Ressam Maynard Dixon 1875 yılında Kaliforniya, Fresno’da doğdu. İngiliz aristokrasisine bağlı Virginia göçmeni bir ailenin oğlu olan Dixon’un gerçek adı, Henry St. John Dixon’dur. Klasik edebiyata ilgisi olan annesi onu yazmaya ve çizmeye teşvik etti. Dixon, kısa bir süre Kaliforniya Tasarım Okulu’nda Tonalist ressam Arthur Mathews ile birlikte çalıştı. Danışmanı Charles Lummis, resim kariyerinin başlarında Dixon’u Kaliforniya’yı terk edip gerçek Batı’yı görmek için Doğu’ya seyahat etmeye teşvik etti. Sanatçı, Montana, Utah, Nevada, Arizona ve New Mexico’yu dolaşarak bu seyahati yaptı. Aylarca süren bu geziler, Dixon’a ilham kaynağı olmuştur.

  Uzak batı bölgelerinde yaşayan insanları ve vahaları daima kendine konu edindi. Arizona’yı ilk kez 20. yüzyılın başında ziyaret ettiğinde, oralar İspanyollar ve yerli Amerikalıların yaşadığı vahşi ve açık alanlardı. 1902’de ilk ziyaretini yaptığında, uzun yıllar boyunca ilham kaynağı olarak kullanacağı harika eskizler elde etti. Arizona’ya defalarca yaptığı yolculuklarının sonunda oraya yerleşti. Arizona tabloları, Dixon’ın üretken kariyeri boyunca kullandığı boyama stillerinin tümünü temsil eder. Bu tuvallerin çoğu gerçek yerlileri ve Dixon’un 1914-1916 yılları arasında birlikte yaşadığı insanları tasvir eder.

  Dixon, Kaliforniya ev yaşamını hayatının büyük bir bölümüne yerleştirmiş olsa da, bu şehir, eserlerinin yalnızca bir kısmı için ilham kaynağı oldu. Her ne kadar bu eserlerin birçoğu güneybatıdaki herhangi bir yerde boyanmış gibi görünüyorsa da birçok Kaliforniya resmi, San Joaquin Vadisi’ndeki çocukluk evinin çevresinde yapıldı. Dixon’un çalışmalarının çoğunluğu gibi, Kaliforniya tabloları da öncelikle uzak çöl manzaralarını tasvir eder. Dixon, 1919’da Doğu’dan San Francisco’ya yeni bir hayat arayışı için gelen başarılı fotoğrafçı Dorothea Lange’le tanıştı ve bir yıl sonra onunla evlendi. Çift Nevada’ya ve daha sonra Arizona’ya birlikte seyahat etti.

  Evlilik sonrası

  Dixon’un çalışmaları, belki Lange’in etkisi ve vizyonundan dolayı evliliğini izleyen dönemde çarpıcı bir biçimde değişmiştir. Formları daha stilize bir biçimde betimlemeye başladı. Bu modern tarzını kararlı bir biçimde devam ettirdi ve en üst düzeyde sadeleştirme ile güçlü mesajlar vermeyi başardı. Dixon hayatının çoğunu çölleri dolaşarak geçiriyordu. Periyodik olarak, Batı’nın ovalarını, tepelerini ve çöllerini yürüyerek, at sırtında, araba tahtasında ve hatta otomobilde, bölgenin ruhunu yepyeni bir farkındalıkla ortaya koymak için, çizim ve resim yaparak, yazı yazarak dolaştı. Uzun ve sabırlı gözlemi sayesinde Dixon, ovaların ufukta ilerledikçe nasıl yükselip düştüğünü ve mavi gökyüzünün uçsuz bucaksız ovalar boyunca ritmik bir biçimde nasıl uzandığını öğrendi.

  Cesur kalın fırça vuruşları ve koyu renklerle vurguladığı derin gölgeli ön plan ve bitki örtüsü, arka plandaki sert ve ihtişamlı kayalıklarla güçlü manzaralar oluşturdu. Dixon, 1946’da Tucson’daki evinde ölümüne kadar, gerekli olmayan elementlerin damıtılması veya yok edilmesi için basit fakat güçlü kompozisyonlar oluşturmaya devam etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Maynard Dixon tablo indexi

  Bulut, Tarih: 1941, Boyut: 40,6 x 50,8 cm.

  Dere Kenarında Gölgeler, Tarih: 1942, Boyut: 30,5 x 40,6 cm.

  Geçit, Tarih: 1921, Orijinal Boyut: 63,5 x 76,2 cm

  Savaşçılar, Tarih: 1911, Orijinal Boyut: 75,5 x 54,6 cm


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin