İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Dommersen, Pieter Cornelis » Pieter Cornelis Dommersen hayatı ve eserleri (1833 – 1918)

Pieter Cornelis Dommersen hayatı ve eserleri (1833 – 1918)

  Pieter Cornelis Dommersen

  Hollandalı Ressam Pieter Cornelis Dommersen 1833 yılında Hollanda’nın merkezinde yer alan Utrecht’de doğdu. Soyadı kimliğine Dommelhuizen olarak kaydedildi ama o daha çok İngiliz versiyonu “Dommersen” ile çalışmalarını imzaladı. Kardeşi, Cornelis Christiaan Dommersen da bir ressamdı. Dommersen, deniz konularında uzmanlaşmış ve 16. yüzyılın ortalarında başlayan bu geleneği devam ettirmiştir. Hollanda’da 17. yüzyılda deniz ticaretinin gelişmesi sonucu giderek deniz manzaraları çizen pek çok deniz ressamı ortaya çıkmıştır. Bu gelişim, İngiltere ve Fransa’nın 1672’de yaptığı savaşla azalmaya başlamıştı. Buna rağmen, II. Charles, Willem van de Veldes gibi dönemin en iyi sanatçılarını İngiltere’ye çekti.

  Bu Hollandalı ressamlar, İngiliz deniz ressamlarının ilham kaynağı oldu. 19. yüzyılda Kuzey Avrupa’da deniz manzaralarında ikinci kez bir dalgalanma yaşandı. Hollandalı ressamlar, sanat koruyucuları ve daha zengin olan orta sınıf tarafından teşvik edilerek çoğaldı. Romantik akım harekete geçmişti. Hermanus Koekkoek ve Abraham Hulk gibi deniz ressamları, 17. yüzyılın çağdaş peyzajcıları M.Ö. Koekkoek ve Schelfhout’un gibi usta manzara ressamlarına tekrar dönmüşler, onların çalışmalarını daha şiirsel ve duygusal içerikle taklit ediyorlardı.

  Dommersen, Hulk ve diğerleri gibi Amerika, Belçika, İngiltere ve Fransa’ya resim yapmak için pek çok yolculuk yaptı. Bununla birlikte, özellikle doğduğu Hollanda’nın kıyı sularının türbülansı ve sükunetinden ilham aldı. Limanının kalabalık atmosferini doğru mimari ayrıntılar ve başarılı bir ışık-hareket duygusu ile birleştirerek betimledi. Dommersen’in eserleri 1865-1878 yılları arasında Royal Akademi’de Suffolk Caddesi’nde ve British Enstitüsü’nde sergilenmiştir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Pieter Cornelis Dommersen Tablo indexi

  Balıkçılar, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Dutch Körfezinde Tekneler, Tarih: 1868, Orijinal Boyut: 28 x 38 cm.

  Kıyıda Balıkçı Tekneleri, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  New York Limanı, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Yelkenliler, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin