İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Doyen, Gabriel François » Gabriel François Doyen Hayatı ve Eserleri

Gabriel François Doyen Hayatı ve Eserleri

  Gabriel François Doyen (1726 – 1806)

  Fransız Akademik Klasik Ressam Gabriel François Doyen 1726’da Paris’te doğdu. Babasının isteklerine karşı çıkarak resim eğitimi almak üzere önce Charles van Loo’nun öğrencisi oldu. 1748’de Roma’ya gitti. Roma’da Annibale Carracci, Pietro da Cortona, Giılio Romano ve Michelangelo’nun eserlerini etüd etti. Aynı dönemde Napoli, Venedik ve Bologna’yı ziyaret etti.

  1755’te Paris’e döndü. İlk başta takdir edilmedi ve itibar kazanmak için büyük bir çaba sarf etti. 1758’de Virginia’nın Ölümü tablosunu sergiledi. Eser çok başarılı bulununca Académie Royale de Peinture et de Sculpture’a kabul edildi.

  Daha sonra bu kurumda öğretim üyeliği yaptı. Antwerp’i ziyaret ettikten sonra Peter Paul Rubens’ten çok etkilendi. Bu etki, belki de en iyi St Roch’taki St Genevieve kilisesi için (1767) yapılan Le Miracle des Ardents tablosunda görülmektedir. Bu resim, 1767 salonunda sergilendi ve Saint-Aubin tarafından serginin en başarılı eseri olarak kabul edildi. Sanat tarihçisi Michael Levey, bu tabloyu sanatçının kariyerinde ‘yüksek nokta’ olarak nitelendirerek, eserin dramasının 19. yüzyılın Fransız Romantik resmini karakterize eden özelliklerin öncüsü olabileceğini öne sürdü.

  1773 yılında Doyen, École Militaire’deki şapelin yüksek sunağı için Son St Louis Komünyonu’nu yaptı. Doyen’in hayatındaki bu dönemin bir diğer önemli çalışması, Invalides kilisesi için Thetis’in Zaferi’dir. 1776’da Akademi’de profesör olarak atandı. Fransız Devrimi’nin ilk aşamalarında ulusal müze projesinde aktif görev aldı ancak daha sonra II. Katharina’dan davet alan sanatçı St. Petersburg’a gitti. Burada Akademi direktörlüğüne atandı. Güçlü bir desen ve zengin renk paleti sanatçının temel karakteristiği olmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Gabriel François Doyen tablo indexi

  16 Louis, Tarih: 1775, Orijinal Boyut: 345 x 485 cm, Yer: Versailles Sarayı

  Bakirenin Ölümü, Tarih: 1757, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Boyut: 383 x 660 cm.

  Iphigen’in Kurban Edilişi, Tarih: 1749, Yer: Foundation Bemberg.

  Juno ve Aeolus, Tarih: 1755, Orijinal Boyut: 355 x 217 cm, Yer: Museum of Fine Arts, Budapeşte

  Amfitrite’nin Zaferi, Tarih: 1768, Orijinal Boyut: 277 x 253 cm

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin