Jean Germain Drouais hayatı ve eserleri (1763 – 1788)

Jean Germain Drouais

Fransız Neoklasik Ressam Jean Germain Drouais 1763’te Paris’te doğdu. Ressam François Hubert Drouais‘in oğludur. 1780’de Jacques Louis David‘in ilk öğrencisi olarak eğitimine devam etti.  Ustasının atölyesinde geceli gündüzlü çalıştı ve onun klasik stilini devam ettirdi. Bazen haftalar boyunca atölyeden dışarı çıkmadığı bilinmektedir.

1783 yılında, Nain’in Dul olması konulu Akademi tarafından düzenlenen büyük resim ödüllü yarışmaya kabul edildi. Ancak, diğer yarışmacıların eserlerini inceledikten sonra, umudunu kaybetti ve kendi tuvalini imha etti. Fakat ustası David’in güvencesi sayesinde ödülü kazandı.

Ertesi yılki yarışmada Mesih Ayaklarındaki Kenan Kadını adlı eseri ile ödül kazandı ve yetkili eleştirmenler tarafından Poussin’in eserleriyle karşılaştırıldı. Başarısı, sanatında kendisini mükemmelleştirmek için daha istekli hale getirirken, David’in Roma seyahatine eşlik etti ve burada Paris’ten çok daha fazla çalıştı. Eski sanata ait kalıntılardan ve Raphael’in eserlerinden en fazla etkilendi.

Jean Germain Drouais tablo listesi

Jean Germain Drouais ölmekte olan Yaralı Roma Askeri
ölmekte olan Yaralı Roma Askeri

Jean Germain Drouais Isa'nın Ayaklarına Kapanan Cennetlik Kadın
Isa’nın Ayaklarına Kapanan Cennetlik Kadın