İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Jean Germain Drouais » Jean Germain Drouais Hayatı ve Eserleri

Jean Germain Drouais Hayatı ve Eserleri

  Jean Germain Drouais (1763 – 1788)

  Fransız Neoklasik Ressam Jean Germain Drouais 1763’te Paris’te doğdu. Ressam François Hubert Drouais‘in oğludur. 1780’de Jacques Louis David‘in ilk öğrencisi olarak eğitimine devam etti.  

  Ustasının atölyesinde geceli gündüzlü çalıştı ve onun klasik stilini devam ettirdi. Bazen haftalar boyunca atölyeden dışarı çıkmadığı bilinmektedir.

  1783 yılında, Nain’in Dul olması konulu Akademi tarafından düzenlenen büyük resim ödüllü yarışmaya kabul edildi. Ancak, diğer yarışmacıların eserlerini inceledikten sonra, umudunu kaybetti ve kendi tuvalini imha etti. Fakat ustası David’in güvencesi sayesinde ödülü kazandı.

  Ertesi yılki yarışmada Mesih Ayaklarındaki Kenan Kadını adlı eseri ile ödül kazandı ve yetkili eleştirmenler tarafından Poussin’in eserleriyle karşılaştırıldı. Sokaktaki yoldaşları tarafından annesinin evine kadar omuzlarda taşındı ve daha sonra Louvre resmi için bir yer bulundu.

  Başarısı, sanatında kendisini mükemmelleştirmek için daha istekli hale getirirken, David’in Roma seyahatine eşlik etti ve burada Paris’ten çok daha fazla çalıştı. Eski sanata ait kalıntılardan ve Raphael’in eserlerinden çok fazla etkilendi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Isa’nın Ayaklarına Kapanan Cennetlik Kadın, Tarih: 1784, Orijinal Boyut: 114 x 146 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Musée du Louvre, Paris.

  Ölmekte olan Yaralı Roma Askeri, Tarih: 1785, Boyut: 125 x 182 cm, Yer: Musee du Louvre Paris. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin