İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Raoul Dufy » Raoul Dufy Hayatı ve Eserleri

Raoul Dufy Hayatı ve Eserleri

  Raoul Dufy

  Raoul Dufy (1877 – 1953)

  Fransız Fauvist Ressam Raoul Dufy 1887 yılında Le Havre’da doğdu. Müzisyen bir ailenin on çocuğundan biri olan Dufy, ortaokulu bitirdikten sonra ticaret hayatına atıldı. Gündüz çalışıyor gecede ilgi duyduğu resim alanında kendini geliştirmek için Le Havre’daki Belediye Güzel Sanatlar Okulu’nun gece kurslarına devam ediyordu. Burada Othon Friesz ile dostluk kurdu.

  İki genç daha sonra Paris’teki Milli Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na yazıldı ve birlikte Leon Bonnat’ın atölyesine girdi. İzlenimciliğe ilgi duymaya başlayan sanatçı, Berthe Weil Galerisi’nde resimlerini sergileyen bir grup izlenimci ressama katıldı.

  1906 yılında ilk kişisel sergisini Berthe Weil Galerisi’nde açtı. Önceleri izlenimciliğe yönelen Dufy, daha sonra Toulouse-Lautrec’ten etkilendi. Sonraki dönemde Matisse, Marquet, Van Dongen, Braque, Derain, Vlaminck gibi Fauvist sanatçılarla ilişki kurdu.

  Bu sanatçılardan en çok Matisse’ten etkilendi. 1906 yılında kumaş deseni tasarlamak için Paul Poiret’yle bir anlaşma imzaladı. Bu işte üstün başarılar elde eden Dufy, sonraki yıllarda Lyon’daki Bianchini-Ferier adlı kumaş fabrikasıyla anlaşarak, çeşitli kumaş desenleri tasarladı.

  Dekoratif tasarımlarını kumaştan başka seramik üzerine de çalışan sanatçı, 1925 yılında Paris’te yapılan Milletlerarası Dekoratif Sanatlar Sergisi’ne katıldı. 1930 da Chatelet’deki “Palm Beach Balesi”nin sahne dekorlarını tasarladı. Resim anlayışında olgunlaşan sanatçı kübizme yaklaşmaya başladı.

  Sonraki yıllarda Paris, Marsilya, Hyeres, Nice, Cannes ve Deauville’de yağlıboya ve suluboya tablolar yaptı. 1922’de arkadaşı Pierre Oourthion’la Sicilya’ya yerleşti ve uzun süre Taormina’da yaşadı. Burada kendine özgü sanat anlayışını ortaya koyduğu pek çok suluboya çalışması yaptı.

  Eserlerinin konusu, rengarenk boyalı evler, bayraklarla süslü sokaklar, renkli şemsiyeler, balolar, plaj ve yelkenlilerden oluşuyordu. 1947’de Paris’teki Louis Carre Galerisi’nde büyük bir sergi açtı. 1950 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve 1951 yılında eserlerini New York’ta iki kez sergiledi. Venedik’te katıldığı bir sergide Milletlerarası Resim ödülünü kazandı. Amerika Birleşik Devletleri Forcalquier’de 1953 yılında hayata veda etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Raoul Dufy Tablo indexi

  Hipodromda, Tarih: 1935, Boyut: 50,4 x 66,1 cm, Teknik: Karton üzeri sulu boya ve Guaş.

  Keman, Tarih: 1948, Boyut: 32,8 x 40,6 cm.

  Martigues’de Sandallar, Tarih: 1908, Orijinal Boyut: 54 x 65 cm

  Notalar ve Keman

  Paris’e Bakış, Tarih: 1936, Boyut: 49,8 x 65 cm, Teknik: kağıt üzeri guaş.

  Yelkenliler, Tarih: 1934, Boyut: 130,5 x 162,3 cm.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin