İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı D » Edmund Dulac » Edmund Dulac Hayatı ve Eserleri

Edmund Dulac Hayatı ve Eserleri

  Edmund Dulac

  Edmund Dulac (1882 – 1953)

  Fransız Ressam ve Grafiker Edmund Dulac 1882’de Toulouse’da doğdu. Hukuk eğitimi alırken resme merak saldı ve güzel sanatlar eğitimi almak için Ecole de Beaux Arts’a girdi.

  Kısa bir süre için de Paris’teki Academie Julian’a devam etti. 1904’te İngiltere’ye yerleşmeye karar verdi. Burada kitap ressamı Arthur Rackham’dan etkilendi.

  Sanatçı, kitap illustrasyonları için farklı renklerin geçiş zenginliğini arttıran bir teknik geliştirdi. Rackham’la karşılaştırıldığında Dulac’ın renkleri çok parlak ve coşkuludur.

  Dulac İngiltere’de Bronte Kardeşlerin tüm eserlerinin illustrasyonlarını yaptı. Daha sonra The Pall Mall Dergisi’ne düzenli olarak katkıda bulundu ve kendisini günün en iyi kitap ve dergi illüstratörleriyle tanıtan London Sketch Club’a katıldı.

  Bu sayede Leicester Galerileri ve Hodder & Stoughton Galeri, yıllık sergilerinde Dulac’a illüstrasyonlar yaptırırken, resimleri de yayın hakları resimli hediye kitaplarında çoğaltılmak üzere Hodder & Stoughton tarafından alındı ​​ve yılda bir kitap yayınlandı. Başta 1001 Gece Masalları olmak üzere  çok sayıda kitabın resimlendirilmesinde görev aldı.

  Dulac, 17 Şubat 1912’de İngiliz vatandaşı oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Ariadne ve Bacchus, Tarih: 1933.

  Kirke ve Ulysses, Orijinal Boyut: 31 x 28 cm.

  Orpheus ve Eurydice, Orijinal Boyut: 31 x 28 cm.

  Psyche ve Cerberus, Orijinal Boyut: 31x 28 cm.

  Sinbad’ın Cinini Keşfetmesi, Tarih: 1906, Orijinal Boyut: 39,4 x 24,1 cm.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin