İçeriğe geç
ana sayfa » Sanat Ekolleri » Art Nouveau Nedir ve Ressamlar Listesi

Art Nouveau Nedir ve Ressamlar Listesi

  Art Nouveau
  Alphonse Mucha Dört Mevsim

  Art Nouveau

  Art Nouveau akımı 19. yüzyılın akademik sanatına tepki olarak doğmuştur. Resim, mimari ve diğer uygulamalı sanatlarda etkili olmuştur.

  Art Nouveau nasıl okunur ? Türkçe yeni sanat anlamına gelen akımın okunuş şekli (ar nuvo) dur. Özellikle bitki ve çiçeklerin yumuşak ve kavisli hatları temel esin kaynağı olmuştur.

  Akım toplam bir sanat sanat tarzı olarak benimsendi. Art nouveau mimari, resim, grafik sanatı, iç tasarım, takı, mobilya, tekstil, seramik, cam sanatı ve metal işleri gibi bütün alanlarda etkili oldu. Ancak, 1910 yılından sonra baskın Avrupa mimari ve dekoratif tarzı olarak Art Deco’ya ve ardından modernizme evrildi.

  İlk temelleri İngiltere’de atıldı. William Morris’in çiçek tasarımları ve öğrencilerin bunu yaygınlaştırmasıyla etkili olmaya başladı. Stilin erken prototipleri, Morris Red House (1859) ve James Abbott McNeill Whistler tarafından lüks tavus kuşu odası olarak belirgin hale geldi.

  Hareket aynı zamanda pre-Raphaelist ressamlar, Dante Gabriel Rossetti ve Edward Burne-Jones da dahil olmak üzere 1880’lerin İngiliz grafik sanatçıları tarafından benimsendi.

  Fransa’da, stil birkaç farklı eğilimin bir araya gelmesine neden oldu. Mimaride teorisyen ve tarihçi Eugène Viollet-Le-Duc’un önemli etkisi oldu. Onun 1872 tarihli kitabı “Entretiens sur l’Architecture” da vurguladığı “her işlev için malzeme, her malzeme için bir form ve süs” yaklaşımı Louis Sullivan, Victor Horta, Hector Guimard ve Antoni Gaudí gibi mimarları da derinden etkiledi. Fransız ressamlar Maurice Denis, Pierre Bonnard ve Édouard Vuillard dekorasyon ile resmi entegre etmede önemli rol oynamışlardır.

  Yeni baskı teknolojileri ve yayınlar Art Nouveau akımın hızla geniş bir kitleye ulaşmasında etkili oldu. Fotoğraflar ve renkli baskılar ile resimli sanat dergileri, yeni stilin yayılmasında önemli rol oynadılar. İngiltere’de stüdyo Arts et idèes ve Fransa’da Decoration in France ve Almanya’da Jugend akımın Avrupa’nın tüm köşelerine hızla yayılmasını sağladı.

  1893 yılında Jules Cheret’in dansçı Loie Fuller için ve 1895 yılında Alphonse Mucha’nın aktris Sarah Bernhardt için yaptığı posterler sadece afiş değil, aynı zamanda bir sanat formuna dönüştü.


  AKIMA MENSUP RESSAMLARIN LİSTESİ (BİYOGRAFİLERİ VE ESERLERİ)


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin