İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / D » Robert Scott Duncanson Hayatı ve Eserleri

Robert Scott Duncanson Hayatı ve Eserleri

  Robert Scott Duncanson

  Robert Scott Duncanson (1821 – 1872)

  Amerikalı Hudson River Ekolü Ressam Robert Scott Duncanson 1821’de Seneca County, New York’da doğdu. Aile, 1828’de Boomtown’a taşındı. Robert ve dört kardeşi ailenin ev boyama ve marangozluk işlerine yardım ettiler.

  Robert’ın kardeşleri ortalama bir başarı elde ederken, Robert’in kardeşleri içinde en yetenekli olduğu ortaya çıktı. 1838’de Robert, ortağı John Gamblin ile bir resim atölyesi kurdu. Ardından, 1839’da Robert, portre ressamı olarak çalışmak istediğini belirterek atölyeden ayrıldı.

  Sanatçının resmi bir sanat eğitimi yoktu; bu nedenle baskılar ve Avrupa eserlerinin gravürlerini kopyalayarak resmini geliştirdi. 1840’lı yıllarda, o sırada birçok Afrikalı-Amerikalı sanatçının yaptığı gibi, gezgin bir portre ressamı olarak çalıştı.

  Cincinnati, Detroit ve Monroe arasında geziyordu. İlk belgesel çalışması 1841 yılından beri Anne ve Kızı Portresi’dir. 1842’de Duncanson, Cincinnati Güzel Sanatlar Akademisi tarafından düzenlenen ikinci sergiye  “Fancy Portrait”, “Bebeğin Kurtarıcısı, bir kopyası” ve “Miser” adlı tabloları ile katıldı ve beğeniyle karşılandı.

  Kariyeri boyunca Duncanson’un eserleri her zaman pastoral bir eğilim gösterdi ve geç dönem eserleri manzara resmini ve titrek sükuneti ve huzur duygusunu göstermeye devam etti. Yaşamının son yıllarında rahatsızlandı. Çalışmalarına devam ederken, davranışları ve artan rahatsızlığı patronlarına endişe verici oldu. Duncanson 1872’de Detroit’te bir sergi açarken nöbet geçirdi ve bu nöbet ölümüne neden oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Loch Long, Tarih: 1867, Yer: Indiana State Museum, Indianapolis.

  Kış, Tarih: 1849, Orijinal Boyut: 29 x 40 cm.

  MinneHaHa Şelalesi, Tarih: 1870, Orijinal Boyut: 83 x 71 cm.

  Oxford Dağı, Tarih: 1864, Orijinal Boyut: 79,4 x 132 cm.

  Pompei, Tarih: 1871, Yer: Smithsonian American Art Museum, Washington, D.C.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin