İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ SANATÇILARIN HAYATLARI » SOYADI / E » Charles Harry Eaton Hayatı ve Eserleri

Charles Harry Eaton Hayatı ve Eserleri

  Charles Harry Eaton (1850 – 1901)

  Amerikalı Tonalist Ressam Charles Harry Eaton 1850’de doğdu. Kendi kendini yetiştiren ve Detroit manzaralarını çalışan sanatçı 1878 – 1880 yılları arasında Michigan, ardından Chicago üzerine çalıştı.

  Barbizon okulundan etkilenen tonalist ve ödüllü suluboya ressamı olan sanatçı, George Inness’in “insan manzarası” kavramı ile ilintili boğucu, düşük tonlamalı bir tarzı kendi kendine geliştirdi.

  İlk sergisi New York Ulusal Tasarım Akademisi’nde gerçekleşti. 1900 yılında Philadelphia Sanat Kulübü’nde The Willows tablosunu sergileyerek altın madalya kazandı. Aynı çalışma 1889’da Paris Fuarı’nda ve 1893’te Chicago’daki Dünya Fuarı’nda sergilendi. Eaton, 1893’te Ulusal Tasarım Akademisi’ne üye seçildi.

  Eaton’ın büyüleyici kompozisyonları, detaylı bir şekilde incelendiğinde, gösterişli jestural boya işlemenin şaşırtıcı ve çekici pasajlarını vermektedir; ince desenler detay verir ve hem odayı hem de gözü odaklandırır. Son dönemlerinde Eaton’ın boya kullanımı daha özgür ve daha duyusal hale geldi.

  Fırça vuruşları sübjektif bir hisle, kromatikten daha hareketli ve belirsiz bulanık formlar yarattı. Bu geç dönem çalışmaları, mevsimlerin basit tasvirinin ötesine geçerek neredeyse pigmentlerin dokusunu sezdirecek bir zenginliğe ulaştı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi

  Çiftlik Evi, Boyut: 61 x 91,4 cm,, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Nehir Kıyısında Bahar Manzarası, Tarih: 1877,, Boyut: 56,1 x 46,9 cm, Teknik: Karton üzeri yağlı boya.

  Nilüfer Göleti, Orijinal Boyut: 102 x 178 cm,, Yer: Detroit Instute of Arts, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin