Gerbrand van den Eeckhout hayatı ve eserleri

Gerbrand van den Eeckhout

Gerbrand van den Eeckhout (1621 – 1674)

Hollandalı Barok Ressam Gerbrand van den Eeckhout 1621’de Amsterdam’da doğdu. Arnold Houbraken’in kayıtlarına göre Van den Eeckhout, Rembrandt’ın en başarılı öğrencisi idi. Diğer öğrenciler Ferdinand Bol, Nicolaes Maes ve Govert Flinck tarafından kıskanılan sanatçı kısa bir süre sonra Rembrandt‘ın resimleri ile karıştırılacak düzeye ulaştı.

Eeckhout sadece konuyu değil figürleri, kıyafetleri ve ustasının resimsel efektlerini de kopyalayacak düzeydedir. En eski çalışmaları, muhtemelen Rembrandt’ın özelliklerine sadakatle bağlı olduğu döneme aittir. Sanatçı bu çalışmalardaki gölgelerde, eserin uyumunda, sarsıcı renk tonlarını kullanmakta ve hızlı dokunuşları yansıtmakta adeta ustasının gölgesi gibidir.

Eeckhout büyüdükçe, Frankfurt’ta Städel koleksiyonundaki Isaac Commelin’in portresinde (daha önce tarihçinin Olfert Dapper’ın (1669) bir portresi olarak tanımlandı), üstün bir teknik yakalar. Zaman zaman stilini değiştiren  sanatçının en iyi eserleri arasında Münih’te Tapınakta Mesih (1662), Luton Evinde 1665’te Haman ve Mordecai yer almaktadır.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

Hz Isa Celile Denizinde Vaaz Verirken, Orijinal Boyut: 76 x 108 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Josef ve Abisi, Tarih: 1657, Orijinal Boyut: 197 x 176 cm, Yer: Skoklosters Slott

Rebeka ve Eliezer kuyu başında, Tarih: 1661, Orijinal Boyut: 76,2 x 105,5 cm, Yer: National Gallery Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Toplantı, Tarih: 1657, Orijinal Boyut: 163 x 197 cm, Yer: National Gallery Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.