Gerbrand van den Eeckhout hayat ve eserleri

Gerbrand van den Eeckhout hayat ve eserleri 1621-1674

By editor

Posted in , | Tags : , , , , ,

Gerbrand van den Eeckhout

Gerbrand van den Eeckhout

Hollandalı Barok Ressam Gerbrand van den Eeckhout 1621’de Amsterdam’da doğdu. Arnold Houbraken’in kayıtlarına göre Van den Eeckhout, Rembrandt’ın en başarılı öğrencisi idi. Diğer öğrenciler Ferdinand Bol, Nicolaes Maes ve Govert Flinck tarafından kıskanılan sanatçı kısa bir süre sonra Rembrandt‘ın resimleri ile karıştırılacak düzeye ulaştı.

Eeckhout sadece konuyu değil figürleri, kıyafetleri ve ustasının resimsel efektlerini de kopyalayacak düzeydedir. En eski çalışmaları, muhtemelen Rembrandt’ın özelliklerine sadakatle bağlı olduğu döneme aittir. Sanatçı bu çalışmalardaki gölgelerde, eserin uyumunda, sarsıcı renk tonlarını kullanmakta ve hızlı dokunuşları yansıtmakta adeta ustasının gölgesi gibidir.

Eeckhout büyüdükçe, Frankfurt’ta Städel koleksiyonundaki Isaac Commelin’in portresinde (daha önce tarihçinin Olfert Dapper’ın (1669) bir portresi olarak tanımlandı), üstün bir teknik yakalar. Zaman zaman stilini değiştiren  sanatçının en iyi eserleri arasında Münih’te Tapınakta Mesih (1662), Luton Evinde 1665’te Haman ve Mordecai yer almaktadır.

Gerbrand van den Eeckhout tablo listesi

Toplantı

Rebeka ve Eliezer kuyu başında

Hz Isa Celile Denizinde Vaaz Verirken

Josef ve Abisi

Share this story

btt