ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı E » Elinga, Pieter Jansens » Pieter Janssens Elinga hayatı ve eserleri (1623 – 1682)

Pieter Janssens Elinga hayatı ve eserleri (1623 – 1682)

Pieter Janssens Elinga hayatı ve eserleri

Pieter Janssens Elinga

Hollandalı Barok Ressam Pieter Janssens Elinga 1623’de Bruges’de doğdu. İlk eğitimini babasından aldı ancak babasının adı yerel ressamlar loncasının sicilinde görünmemektedir. 1653’te Rotterdam’a taşındığında, adını Elinga olarak değiştirdi. İlk karısı Beatrix van der Mijlen’in ölümü, nedeniyle Rotterdam’da sahip olduğu varlıklara ilişkin bir envanter çıkarıldı. Bu envanter Yetkililer tarafından çiftin çocuğunun çıkarlarını korumak için hazırlatılmıştır. 1657’de Amsterdam’a taşındı. Sanatı ile ilgili ilk belge Anthonie Pannekoeck’in envanteridir. Bu envanter sanatçının 1661 tarihli bir vanitas tablosunu içermektedir.

1662 Eylül’ünden itibaren sanatçı ve ikinci eşi Jurina Bos, Rembrandt’ın yaşadığı Breestraat’ta yaşıyordu. Çiftin dört çocuğu vardı.

Elinga, Pieter de Hooch ve Willem Kalf’tan etkilenmiştir. Ağırlıklı olarak pencerelerin dikdörtgen geometrik unsurlarına, döşeme resimlerine ve figürlere ağırlık veren iç mekan sahneleri üzerinde çalıştı. Kompozisyonlarında küçük boyutları tercih eden sanatçı mümkün olduğu kadar detaylı ve titiz bir çalışma tarzına sahiptir. Resimlerindeki figürlerin doğallığı bugün de izleyenlerin dikkati çekmektedir. Kullandığı bilinen camera obscura bugüne kadar sağlam olarak kalan 6 tanesinden biri olarak bilinmektedir. Lahey’deki Bredius Müzesinde sergilenmektedir.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

iç mekan, Orijinal Boyut: 41,5 x 58 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Hallwylska Museet Stockholm.

iç mekan görünüm, Tarih: 1668, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Stadelsches Kunstinstitut Frankfurt.