İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı E » Allaert van Everdingen » Allaert van Everdingen Hayatı ve Eserleri

Allaert van Everdingen Hayatı ve Eserleri

  Allaert van Everdingen

  Allaert van Everdingen (1621 – 1675)

  Hollandalı Barok Ressam Allaert van Everdingen 1621’de Alkmaar’da doğdu.  İlk eğitimini ressam olan ağabeyleri Jan ve Caesar van Everdingen‘den aldı. Allaert 1645 yılında Piar de Molijn döneminde okuduğu Haarlem’e taşındı ardından 1657’de Amsterdam’da yerleşti ve burada öldü.

  Everdingen, Rembrandt‘ın öncüllerini karakterize eden renkli ve güçlü gölgeli manzaraların etkisini fark etti. Resimlerinde egzotik bir atmosfer oluşturdu. Erken dönemlerde, gökyüzünün çeşitli, ama çoğunlukla bulutlu olan yönleri ile deniz ilişkisini çalıştı. Deniz teması eserlerinin belirgin özelliğidir.

  1640’tan sonra iç mekan sahneleriyle, özellikle de vahşi doğa ve belirgin bir ton derinliği ile dikkat çekici olan Norveç vadileri üzerinde çalıştı. Everdingen karakteristiği Jacob van Ruisdael’in habercisi olarak görülmektedir.

  1644’te sanatı üzerinde derin sonuçları olan bir gezi olan Norveç ve İsveç’e gitti. Baltık Denizi’ne giden gemisinin ağır bir fırtınaya yakalanıp barınmak için demirlemesi çok egzotik görünecek olan Norveç manzara çizimlerini yapma fırsatı doğurdu. Çizimlerinde, Güneydoğu Norveç sahiline ve batı İsveç’teki Bohusland ve Göteborg bölgesine yapılan ziyaretlerini belgelemiştir.

  Daha sonra stüdyosunda boyadığı bu eskizler çok popüler oldu. Erken eserlerinde, hareket halindeki denizi, değişken, ancak çoğunlukla bulutlu, gökyüzü ile temsil etmiştir. Genel tonlamaları güçlü ve kahverengidir ve efektler güçlü bir tuşa dönüştürülmüştür. Şimdilerde az olmasına rağmen, 17. yüzyılın başlarında Jan van Goyen’den Salomon van Ruysdael’e aktarılandan biraz farklı, geniş ve kapsamlı bir peyzaj tarzı oluşturmuştur.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının tablo indexi alfabetik sıra ile

  Fırtınalı Denizde Gemi, Boyut: 40 x 52,4 cm, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Kıyıda Tekneler, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Limanda Balıkçı Tekneleri, Boyut: 68,5 x 96,8 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Norveç Manzarası, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Norveç’ten Manzara, Tarih: 1670, Orijinal Boyut: 115 x 91 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin