İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı F » Jean-Honore Fragonard » Jean Honore Fragonard Hayatı ve Eserleri

Jean Honore Fragonard Hayatı ve Eserleri

  Jean Honore Fragonard

  Jean Honore Fragonard 1732 – 1806

  Fransız Rokoko Ressamı ve Gravürcüsü Jean Honore Fragonard 1732’de Grasse’de doğdu. Onsekiz yaşındayken iflaslarına sebep olan bir davayı takip etmek amacıyla, İtalyan menşeli ailesiyle beraber Provence’den ayrılıp Paris’e gitti, bir süre noter katipliği yaptıktan sonra önce Chardin‘den sonra da Boucher‘den ders aldı.

  1752 yılında büyük Roma ödülünü kazandı. Yetenekli öğrencileri korumak için açılan kraliyet okulunda 3 yıl süreyle, Carle Van Loo, Lepicie ve Dandre Bardon’un derslerinden faydalandı.

  1756’da Roma’ya gitti ve Hubert Robert ile arkadaşlık kurdu. Bu sanatsever olduğu kadar bir sanatçı da olan Saint-Non rahibi Jean Claude Richard, iki arkadaşa Villa’da bir süre kalma imkanı sağladı.

  Daha sonra da onları Napoli ve Sicilya’ya götürdü. Fragonard dolaştığı bütün ülkelerin anıtlarını eski eserlerini ve manzaralarını çizdi. 1773 yılında maliyeci Bergeret ile yaptığı ikinci İtalya yolculuğunda da kara kalemle yapılmış pek çok desen hazırladı.

  1765 yılında Calirhoe ile akademiye kabul edildiyse de, kendisinden beklenen şekilde tarihi resimler yapmayı reddetti. Onun yerine Madame de Pompadour’un opera oyuncusu kızlarının evini süsledi. Aşk sahneleri, Çeşitli yağlı boya, guaj ve suluboyalar, portreler, manzaralar, çocukluğu ve gençliği yansıtan zarif resimler yaptı.

  Eşsiz bir ustalığa sahip olan ressam İtalya ile Hollanda’nın büyük ustalarından, kendi kişiliğine zarar vermeden esinlenmeyi bildi. Aile hayatına ait sahneler çizerek Greuze ile bir çeşit yarışmaya girdi. Genç Anne, Mutlu Doğurganlık, Dadıyı ziyaret bir de bunların yanı sıra onlar gibi dokunaklı olmayan ince, nükteli eserleri vardır. Modelin başlangıcı, Sürgü, Kaçamak, Öpücük, Çörek, Öfkeli Roland, Don Kişot, La Fontain’in Hikayeleri gibi eserleri resimledi. Fragonard, eserlerinde XVIII. yüzyılın bütün havasını, karşıtlıklarını ve çelişkilerini özetledi. İhtilal, kötü duruma düşmesine yol açtı.

  Grasse’ye sığınırken beraberinde Madam du Barry için yaptığı ve Aşkın Genç kızların gönlünde gelişmesi temasını işlediği panoları da götürdü. Sonradan bunlara bir yenisini ekledi. Geçen yüzyılın sonuna doğru Fransa dışına satılan bu eserler bu gün New York’tadır. 1791 yılında Paris’e dönen Fragonard önce Saint jürisi üyeliğine sonrada Louvre Konservatuarı üyeliğine getirildi. Son yıllarını sıkıntı içinde geçirdi. Bu gün bir çok şaheseri Louvre Müzesindedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Jean Honore Fragonard Alfabetik Tablo indexi

  Aşk Çeşmesi, Tarih: 1785

  Aşka Doğru, Tarih: 1774

  Aşk Mektubu, Tarih: 1770 / 80

  Coresus’un Fedakarlığı, Tarih: 1765

  Diana

  Fırtına, Tarih: 1759

  Gizli öpücük, Tarih: 1787

  Hediye, Tarih: 1775

  ilanı Aşk, Tarih: 1771

  Körebe, Tarih: 1752

  Koyun Sürüsü ile, Tarih: 1765

  Müzik Dersi, Tarih: 1769

  Müzik Yarışması, Tarih: 1754

  Okuma, Tarih: 1776

  Oyun, Tarih: 1775

  Portre

  Salıncak

  Salıncakta, Tarih: 1767

  Zafer


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin