Jean Honore Fragonard hayatı ve eserleri 1732 – 1806

Jean Honore Fragonard

Jean Honore Fragonard

Fransız Rokoko Ressamı ve Gravürcüsü Jean Honore Fragonard 1732’de Grasse’de doğdu. Onsekiz yaşındayken iflaslarına sebep olan bir davayı takip etmek amacıyla, İtalyan menşeli ailesiyle beraber Provence’den ayrılıp Paris’e gitti, bir süre noter katipliği yaptıktan sonra önce Chardin‘den sonra da Boucher‘den ders aldı. 1752 yılında büyük Roma ödülünü kazandı. Yetenekli öğrencileri korumak için açılan kraliyet okulunda 3 yıl süreyle, Carle Van Loo, Lepicie ve Dandre Bardon’un derslerinden faydalandı.

1756’da Romaya gitti ve Hubert Robert ile arkadaşlık kurdu. Bu sanatsever olduğu kadar bir sanatçı da olan Saint-Non rahibi Jean Claude Richard, iki arkadaşa Villa’da bir süre kalma imkanı sağladı. Daha sonra da onları Napoli ve Sicilya’ya götürdü. Fragonard dolaştığı bütün ülkelerin anıtlarını eski eserlerini ve manzaralarını çizdi. 1773 yılında maliyeci Bergeret ile yaptığı ikinci İtalya yolculuğunda da kara kalemle yapılmış pek çok desen hazırladı. 1765 yılında Calirhoe ile akademiye kabul edildiyse de, kendisinden beklenen şekilde tarihi resimler yapmayı reddetti. Onun yerine Madame de Pompadour’un opera oyuncusu kızlarının evini süsledi. Aşk sahneleri, Çeşitli yağlı boya, guaj ve suluboyalar, portreler, manzaralar, çocukluğu ve gençliği yansıtan zarif resimler yaptı.

Eşsiz bir ustalığa sahip olan ressam İtalya ile Hollanda’nın büyük ustalarından, kendi kişiliğine zarar vermeden esinlenmeyi bildi. Aile hayatına ait sahneler çizerek Greuze ile bir çeşit yarışmaya girdi. Genç Anne, Mutlu Doğurganlık, Dadıyı ziyaret bir de bunların yanısıra onlar gibi dokunaklı olmayan ince, nükteli eserleri vardır. Modelin başlangıcı, Sürgü, Kaçamak, Öpücük, Çörek, Öfkeli Roland, Don Kişot, La Fontain’in Hikayeleri gibi eserleri resimledi. Fragonard, eserlerinde XVIII. yüzyılın bütün havasını, karşıtlıklarını ve çelişkilerini özetledi. İhtilal, kötü duruma düşmesine yol açtı.

Grasse’ye sığınırken beraberinde Madam du Barry için yaptığı ve Aşkın Genç kızların gönlünde gelişmesi temasını işlediği panolarıda götürdü. Sonradan bunlara bir yenisini ekledi. Geçen yüzyılın sonuna doğru Fransa dışına satılan bu eserler bu gün New York’tadır. 1791 yılında Paris’e dönen Fragonard önce Saint jürisi üyeliğine sonrada Louvre Konservatuarı üyeliğine getirildi. Son yıllarını sıkıntı içinde geçirdi. Bu gün bir çok şaheseri Louvre Müzesindedir.

Jean Honore Fragonard eser listesi

Jean Honore Fragonard Körebe
Körebe

Jean Honore Fragonard Aşka Doğru
Aşka Doğru

Jean Honore Fragonard Koyun Sürüsü ile
Koyun Sürüsü ile

Jean Honore Fragonard Okuma
Okuma

Jean Honore Fragonard Salıncakta
Salıncakta

Jean Honore Fragonard Diana
Diana

Jean Honore Fragonard Salıncak
Salıncak

Jean Honore Fragonard Coresus'un Fedakarlığı
Coresus’un Fedakarlığı

Jean Honore Fragonard Aşk Mektubu
Aşk Mektubu

Jean Honore Fragonard ilanı Aşk
ilanı Aşk

Jean Honore Fragonard Aşk Çeşmesi
Aşk Çeşmesi

Jean Honore Fragonard Portre
Portre

Jean Honore Fragonard Oyun
Oyun

Jean Honore Fragonard Zafer
Zafer

Jean Honore Fragonard Müzik Dersi
Müzik Dersi

Jean Honore Fragonard Gizli öpücük
Gizli öpücük

Jean Honore Fragonard Müzik Yarışması
Müzik Yarışması

Jean Honore Fragonard Hediye
Hediye

Jean Honore Fragonard Fırtına
Fırtına

Jean Honore Fragonard Tablo indexi

Portre

Diana

Körebe, Tarih: 1752

Aşka Doğru, Tarih: 1774

Koyun Sürüsü ile, Tarih: 1765

Okuma, Tarih: 1776

Salıncak

Aşk Mektubu, Tarih: 1770 / 80

ilanı Aşk, Tarih: 1771

Aşk Çeşmesi, Tarih: 1785

Coresus’un Fedakarlığı, Tarih: 1765

Salıncakta, Tarih: 1767

Oyun, Tarih: 1775

Zafer

Müzik Dersi, Tarih: 1769

Gizli öpücük, Tarih: 1787

Müzik Yarışması, Tarih: 1754

Hediye, Tarih: 1775

Fırtına, Tarih: 1759