Jane Freilicher hayatı ve eserleri (1924 – 2014)

Jane Freilicher

Amerikalı Ressam Jane Freilicher 1924’te Brooklyn, New York’da doğdu. Dilbilimci Martin ve müzisyen Bertha Niederhoffer kızı idi. Küçük bir çocukken resim yapmaktan zevk alıyordu. 17 yaşındayken bir caz piyanisti ile kaçtı. 1952’de ressam olmadan önce bir işadamı ve dansçı olan Joe Hazan ile tanıştı. 1957’de evlendiler ve bir çocukları oldu. Manhattan’da Beşinci Cadde’de yaşıyor ve çalışıyordu ve çiftin Long Island, New York’da Mecox Körfezi üzerine inşa ettikleri bir yazlık evi vardı.

Hans Hofmann’ın etkisiyle ilk önce soyut ekspresyonist resimler yaptı. Ardından Pierre Bonnard‘ın etkisinde kalan sanatçı, yarı lirik manzara resimlere üzerine yoğunlaştı. Resimlerinde cephedeki vazolar, yemyeşil, dağınık renklerle boyalı çiçeklerle doludur, arkasındaki ışık Long Island, yakınlarındaki tarlalardan ve bazen de Mecox Körfezi’nden gelir.

Aşağı Manhattan’ın kentsel manzaraları, çatı katı görünümünden Hudson Nehri’ne doğru uzanmaktadır. Sanat eleştirmeni Hilton Kramer tarafından “New York Okulunun ikinci kuşağının temsili ressamları arasında seçkin bir yere sahiptir” şeklinde nitelendirildi.

Jane Freilicher tablo listesi

Jane Freilicher Vazolu Kompozisyon
Vazolu Kompozisyon

Jane Freilicher Bahçeden
Bahçeden

Jane Freilicher Sohbet
Sohbet

Jane Freilicher Atıştırmalık
Atıştırmalık

Jane Freilicher Huzur
Huzur

Jane Freilicher Saat Kulesi
Saat Kulesi

Jane Freilicher Balık Avı
Balık Avı

Jane Freilicher Evden bir Köşe
Evden bir Köşe

Jane Freilicher Saksı ve Vazo
Saksı ve Vazo

Jane Freilicher Dinlenen Nü
Dinlenen Nü

Jane Freilicher Vazoda Bahar
Vazoda Bahar

Jane Freilicher Manzaraya Bakış
Manzaraya Bakış

Jane Freilicher Balıklı Natürmort
Balıklı Natürmort

Jane Freilicher Vazoda Gelincik
Vazoda Gelincik