İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı F » Jane Freilicher » Jane Freilicher Hayatı ve Eserleri

Jane Freilicher Hayatı ve Eserleri

  Jane Freilicher (1924 – 2014)

  Amerikalı Ressam Jane Freilicher 1924’te Brooklyn, New York’da doğdu. 

  Dilbilimci Martin ve müzisyen Bertha Niederhoffer kızı idi. Küçük bir çocukken resim yapmaktan zevk alıyordu. 17 yaşındayken bir caz piyanisti ile kaçtı.

  1952’de ressam olmadan önce bir işadamı ve dansçı olan Joe Hazan ile tanıştı. 1957’de evlendiler ve bir çocukları oldu. Manhattan’da Beşinci Cadde’de yaşıyor ve çalışıyordu ve çiftin Long Island, New York’da Mecox Körfezi üzerine inşa ettikleri bir yazlık evi vardı.

  Hans Hofmann’ın etkisiyle ilk önce soyut ekspresyonist resimler yaptı. Ardından Pierre Bonnard‘ın etkisinde kalan sanatçı, yarı lirik manzara resimlere üzerine yoğunlaştı. Resimlerinde cephedeki vazolar, yemyeşil, dağınık renklerle boyalı çiçeklerle doludur, arkasındaki ışık Long Island, yakınlarındaki tarlalardan ve bazen de Mecox Körfezi’nden gelir.

  Aşağı Manhattan’ın kentsel manzaraları, çatı katı görünümünden Hudson Nehri’ne doğru uzanmaktadır. Sanat eleştirmeni Hilton Kramer tarafından “New York Okulunun ikinci kuşağının temsili ressamları arasında seçkin bir yere sahiptir” şeklinde nitelendirildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin