Thomas Gainsborough hayatı ve eserleri (1727 -1788)

Thomas Gainsborough

Thomas Gainsborough

İngiliz Akademik Klasik Ressam Thomas Gainsborough 1727’de Sudbury’de doğdu. Bir kumaş tacirinin oğluydu. Daha çocukluk çağında ders yapmadan resim yapmaya koyuldu, 14 yasında hayatını kazanmak için Londra’ya gitmek zorunda kaldı. Londra’da çeşitli mesleklere girip çıktı. Nihayet Gravür kalıpçılığında kendi yeteneklerine uygun bir saha buldu. St. Martin’s Lane Academy çevresinde başta Hubert François Gravelot, Francis Hayman ve William Hogarth ile çalıştı. 1748’de Londra yı terkedip Sudbury’e yerleşti. Genç yaşta evlenmesi kendini bütünüyle sanatına vermesini kolaylaştırdı.

Önce Ipswich’e sonra Bath’a yerleşti. Şöhreti taşrada yaygındı ama yüksek tabakadan müşterileri de vardı. 1774’te kesin olarak Londra’ya yerleşti, Kraliyet akademisi üyeliğine seçildi; manzara resminde Wilson’dan üstün, portrecilikte Reynolds’a eşit sayılmaya başladı. Gainsborough, resimde en tipik biçimde İngiliz olan bir resim ustası sayılır ve her konuyu soylu bir biçimde yorumlayan bir ressamdır. Sağlam bir kuruluşu olan manzaraları en az portre çalışmaları kadar başarılıdır. Portrelerinde kadınları kibarlaştırır, inceltir, saçlarının çekiciliğini, giysilerinin güzelliğini ortaya koyar, göz kapaklarını anlamlı bir biçimde kısar ve gözleri hayat dolu bir bakışla canlandırır.

Sanatçının Tablo Listesi

Mavi Çocuk
Mavi Çocuk

Cornard Köyü ve Manzarası
Cornard Köyü ve Manzarası

Pazara Giderken
Pazara Giderken

Thomas Gainsborough tablo indexi

Mavi Çocuk (Jonathan Buttall), Tarih: 1770, Orijinal Boyut: 117.8 x 121.9 cm, Yer: Huntington Library Art Collections, San Marino

Cornard Köyü ve Manzarası, Tarih: 18. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 76 X 151 cm, Yer: National Gallery, Edinburgh

Pazara Giderken, Tarih: 1769, Orijinal Boyut: 122 x 147 cm