İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Jan van Goyen » Jan van Goyen Hayatı ve Eserleri

Jan van Goyen Hayatı ve Eserleri

  Jan van Goyen

  Jan van Goyen (1596 – 1656)

  Hollandalı Barok Dönem Manzara Ressamı Jan van Goyen 1596’da Leiden’de doğdu. Haarlem’de Esaias Van de Velde’nin atölyesinde yetişti (1617). Serüvene düşkündü, Fransa, İngiltere, Belçika’yı dolaştı.

  Gördüğü manzaraları krokiler halinde deftere geçirdi.1643’te Lahey’e yerleşti. Loncaya ve Milise kaydoldu, önemli siparişler aldı; tablo, ev ve lale alım satımıyla uğraşmasına karşın yoksulluk içinde öldü.

  Eserleri nadiren yüksek fiyatlara satılan sanatçı daha ziyade çokca eser üreterek sürümden kazanma yolunu tercih etti. Öğrencileri arasında Nicolaes Van Berchem, Jan ve Adriaen Van der Kabel vardı.

  Hollandanın ilk büyük manzara ressamlarından olan Van Goyen ağaç üzerine küçük boyutlu ve tuval üzerine büyük boyutlu en iyi yapıtlarını 1640’tan sonra gerçekleştirmiştir. Bu yapıtların güzelliği bulutlu bir gökyüzünün nüanslarında ve su üzerinde yansımalardadır.

  1650’den sonra gerçekleştirdiği Deniz Manzaraları ve Dordrecht görünümlerinde Van Goyen, yarım tonlara ve ince ışık etkilerine yönelmiştir. Onun paletinde topraktan çıkmış gibi görünen nötr griler, yanık kahverengiler, hardal ve toprak yeşiller hakimdir. Vernik, yağ ve boyayı karıştırarak olgunlaştırdığı zemin üzerinde ince boya katmanları ile detay uygulamalarını yapardı. Hollanda’nın şiirsel, duyulara yönelik ve düşsel değerlerini de verebilmek için, toprak, su ve gök arasında sıkı bir uyum kurmuştur. Van Goyen’in en güzel yapıtları Hollanda Müzelerindedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Tablo Örnekleri

  Dordrecht’ten Bakış, Tarih: 1645, Orijinal Boyut: 55,5 x 72 cm, Yer: Rijksmuseum, Amsterdam, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Haarlem Denizi, Tarih: 1646, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Ahşap üzeri yağlı boya.

  Kumullu Manzara, Tarih: 1630 – 1635, Orijinal Boyut: 54 x 38 cm, Yer: Kunsthistorisches Museum,Viyana, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Maas Manzarası, Tarih: 1640, Orijinal Boyut: 39,4 x 61 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  Meşe Ağaçlı Manzara, Tarih: 1641, Orijinal Boyut: 88,5 x 110,5 cm, Yer: Rijkmuseum, Amsterdam, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Sahilde Değirmen, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Panel üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin