Anton Graff hayatı ve eserleri (1736 – 1813)

Anton Graff

İsviçreli neoklasik dönem ressamı Anton Graff 1736’da Winterthur’da doğdu. 1753’te Winterthur’daki Johann Ulrich Schellenberg’in sanat okulunda resim yapmaya başladı. Üç yıl sonra Augsburg’a gitti. Orada gravürcü Johann Jakob Haid ile çalıştı. Ancak, sadece bir yıl sonra Augsburg’u terk etmek zorunda kaldı. Çok başarılıydı. Yerel ressamlar birliğinin üyeleri rekabetinden korktu.

Johann Jakob Haid’den bir tavsiye mektubu ile, 1759’a kadar mahkeme ressamı Leonhard Schneider ile iş bulduğu Ansbach’a taşındı. Graff, farklı koleksiyonlardaki resimleri incelemek için sık sık Münih’e gitti. 1759’da Augsburg’a geri döndü ve daha sonra Regensburg’a taşındı. 1765 yılında Winterthur ve Zürih’e geri döndü. Yeni kurulan Dresden Sanat Akademisi’nin yeni atanan direktörü Christian Ludwig von Hagedorn’dan Dresden Sanat Akademisi’nde görev almak için davet aldı.

1788’in başlarında, Prusya Bakanı Friedrich Anton von Heynitz, Graff’i Berlin’deki Prusya Sanat Akademisi için çalışması konusunda cazip bir teklif yaptı. 20 Haziran 1789’da, Graff, Dresden Sanat Akademisi’nde portre resim bölümüne Profesör olarak atandı.

Graff, yaklaşık 1000’inin üzerinde portre yaptı ve 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında Almanya’nın önde gelen portre ressamıydı. Graff ayrıca, Aydınlanma ile erken Romantik dönemleri arasındaki Alman şairlerin ana portre ressamıydı.

Anton Graff eserleri listesi

Anton Graff Tuval Başında
Tuval Başında

Anton Graff Kendi Portresi 58 Yaşındayken
Kendi Portresi 58 Yaşındayken

Anton Graff Arkadaşının Portresi
Arkadaşının Portresi

Anton Graff Otoportre
Otoportre