İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Anton Graff » Anton Graff Hayatı ve Eserleri

Anton Graff Hayatı ve Eserleri

  Anton Graff

  Anton Graff (1736 – 1813)

  İsviçreli neoklasik dönem ressamı Anton Graff 1736’da Winterthur’da doğdu. 1753’te Winterthur’daki Johann Ulrich Schellenberg’in sanat okulunda resim yapmaya başladı. Üç yıl sonra Augsburg’a gitti. Orada gravürcü Johann Jakob Haid ile çalıştı. Ancak, sadece bir yıl sonra Augsburg’u terk etmek zorunda kaldı. Çok başarılıydı. Yerel ressamlar birliğinin üyeleri rekabetinden korktu.

  Johann Jakob Haid’den bir tavsiye mektubu ile, 1759’a kadar mahkeme ressamı Leonhard Schneider ile iş bulduğu Ansbach’a taşındı. Graff, farklı koleksiyonlardaki resimleri incelemek için sık sık Münih’e gitti. 

  1759’da Augsburg’a geri döndü ve daha sonra Regensburg’a taşındı. 1765 yılında Winterthur ve Zürih’e geri döndü. Yeni kurulan Dresden Sanat Akademisi’nin yeni atanan direktörü Christian Ludwig von Hagedorn’dan Dresden Sanat Akademisi’nde görev almak için davet aldı.

  1788’in başlarında, Prusya Bakanı Friedrich Anton von Heynitz, Graff’a Berlin’deki Prusya Sanat Akademisi için çalışması konusunda cazip bir teklif yaptı. 20 Haziran 1789’da, Graff, Dresden Sanat Akademisi’nde portre resim bölümüne Profesör olarak atandı.

  Graff, yaklaşık 1000’inin üzerinde portre yaptı ve 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında Almanya’nın önde gelen portre ressamıydı. Graff ayrıca, Aydınlanma ile erken Romantik dönemleri arasındaki Alman şairlerin ana portre ressamıydı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Arkadaşının Portresi, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Kendi Portresi 58 Yaşındayken, Tarih: 1794, Orijinal Boyut: 168 x 105 cm, Yer: Gemaldegalerie Alte Meister Dresden

  Otoportre, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Tuval Başında, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin