İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » El Greco » El Greco İsa’nın Tutuklanışı ve Elbisesinin Çıkarılışı

El Greco İsa’nın Tutuklanışı ve Elbisesinin Çıkarılışı

  El Greco İsa'nın Tutuklanışı ve Elbisesinin Çıkarılışı

  El Greco İsa’nın Tutuklanışı ve Elbisesinin Çıkarılışı

  Tarih: 1577 – 1579

  Orijinal Boyut: 285 x 173 cm

  Yer: El Greco Museum Toledo, Museo de San Vicente

  Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  ESER ANALİZİ

  Eser, İsa’nın çarmıha gerilmesinden önce elbisesinin çıkarıldığı sahneyi tasvir etmektedir. Konuyla ilgili İncil’de herhangi bir detay verilmemiştir, ancak skolastik teolog Aziz Bonaventure’un (1221-1274) İsa Mesih’in Tutkusu Üzerine adlı metninde ve diğer Hristiyan metinlerinde konudan ayrıntılı olarak bahsedilmiştir.

  Kompozisyonun ana figürü olan İsa, parlak kırmızı bir cüppe giymiş ve resmin merkez eksenini kaplamakta, yukarı doğru sakin bakışları ve başının üzerindeki bulutlarda açılmış gibi görünen alan ile vurgulanmaktadır.

  El Greco, Bizans sanatının bir geleneğini kullanarak, kafaları yan yana dizerek bir kalabalığı simüle eder. Kalabalık, göğe bakarken onları görmezden gelen Mesih’i itip kakıyor, tehdit ediyor ve eziyor. Ne yazık ki, Mesih’in yukarı doğru olan yolculuğu, işkencecilerinin mızrakları ve bedenleri tarafından engelleniyor – kalıcı barışı bulmadan önce katlanılması gereken korkunç ve çetin bir eziyet.

  Bu arada, İsa’nın bir iple tutturulduğu yeşil giysili bir adam, Mesih’in kırmızı cübbesini çıkarmak üzereyken, diğer ikisi de elbiselerini kimin alması gerektiğini tartışıyor. Mesih’in arkasında siyah giyimli bir figür, suçlayıcı bir şekilde onu işaret ederken, önde sarı giysili bir adam, Mesih’in vücuduna girecek olan sivri uçlardan biri için haçta bir delik açmaktadır.

  Bu arada, İsa’nın dinginliği ve idealize edilmiş güzelliği, cellatlarının kaba özellikleri, karanlık görünüşleri ve şiddetli hareketleriyle keskin bir tezat oluşturmaktadır. El Greco tüm figürleri çağdaş kıyafetlerle giydiriyor; Solda duran, zırhlı adam, muhtemelen Romalı yüzbaşı Longinus’u temsil etmektedir. Longinus’un hemen altında, üç Meryem sahneyi gerginlik ve sıkıntı içinde gözlemliyor.

  Resmin ortasında İsa Mesih’in sakin figürüyle ifade edilen ve her yanı çalkantılı kaba figürlerle çevrelenmiş sahnenin dinamik kalitesi, El Greco’nun renk kullanımındaki ustalığına işaret eder. Mesih’in cüppesi (ilahi tutkunun sembolü), altındaki hardal sarısı ve her taraftaki siyahlarla canlı bir tezat oluşturur.

  İronik bir şekilde eser, üzerinde anlaşmaya varılan fiyatı düşürmek isteyen ve El Greco’yu üç Meryem’i silmeye zorlayan Katedral yetkilileri ile birçok davanın konusu oldu. Sonunda El Greco sadece 350 düka aldı ancak eserde hiçbir düzeltme yapmadı.


  Resim Tuvali Üzerine Baskı

  BOYUT VE FİYAT SEÇENEKLERİNİ İNCELEMEK VE SATIŞ SİTEMİZ CANVASTAR’DAN SİPARİŞ VERMEK İÇİN BUTONA TIKLAYIN!

  Baskılarımız % 100 pamuklu ve pvc’den arındırılmış özel hazırlanmış resim tuvali üzerine, orijinal mürekkep ile hazırlanmaktadır. Eserlerin görsel kaliteleri tek tek editörümüz tarafından incelenmekte ve sadece, uygun olanlar portföye alınmaktadır. Baskı ve kuruma işlemi bitince, özel bir koruma katmanı sürülerek tablonun dış etkilere karşı dayanıklı olması sağlanmaktadır. Ancak, temizlik aşamasında deterjan, değişik kimyasallar ve ıslak bez kullanımı tabloya zarar verebilir. Temizlikte yumuşak bir fırça kullanımı tavsiye edilmektedir.

  Kanvas tablo nedir ayrıntılı bilgi için

  Özel Sipariş Kanvas Tablo

  Kanvas tabloların bir diğer avantajı ise kendi tasarım ya da fotoğraflarınızı tuval yüzeyinde kalıcı hale getirmenizi sağlamasıdır. Hazırladığınız ya da çektiğiniz görselleri uzman bir ekibe göndererek çalışmanızın kaliteli bir tabloya dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf sergileri için ideal sunum imkanı sağlamakta ayrıca özel günleriniz için farklı ve nitelikli bir hediye olma özelliği taşımaktadır.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin