İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı G » Guercino » Guercino Hayatı ve Eserleri

Guercino Hayatı ve Eserleri

  Guercino

  Guercino (1591 – 1666)

  İtalyan barok ressam Guercino 1591’de Cento’da doğdu. Erken yaşta şaşı gözlü olduğu için Guercino lakabını aldı. Kendi kendini yetiştirdi. 16 yaşındayken, Bolognese ekolü ressamlarından Benedetto Gennari’nin yanına çırak olarak girdi. 1615’te Bologna’ya taşındı ve burada Ludovico Carracci’nin yanına girdi.

  Burada, Kardinal Serra için hazırlanan Elijah tarafından beslenen Kuzgunlar ve Samson tarafından ele geçirilen Filistinliler konulu iki büyük tablo hazırladı. Bu tablolarda sanatçı Caravaggio’yu henüz tanımamasına rağmen güçlü bir Caravaggio tarzı sezilmektedir.

  1618’de, Arcadian çobanları ve Palazzo Pitti’deki Apollo ve Marsyas tablolarını aynı anda yaptı. Dramatik kompozisyonlar genellikle sanatçının erken dönem eserlerinin tipik karakteristiğidir. 

  Marchese Enzo Bentivoglio tarafından Papa Gregory XV’e tavsiye edildi. Roma’da geçirdiği yıllar (1621 – 23) çok üretken oldu. Bu dönemde onun freskleri Aurora Villa Ludovisi, San Crisogono’yu (1622) süsledi.

  Papa Gregory XV portresi onun başyapıtı olarak kabul edilir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Aydınlanış, Tarih: 1621, Yer: Casino di Villa Boncompagni Ludovisi, Teknik: Fresk

  Susanna ve İhtiyarlar, Tarih: 1617, Orijinal Boyut: 175 x 207 cm, Yer: Museo del Prado, Madrid, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin