juan van der hamen

Juan van der Hamen hayatı ve eserleri (1596 – 1631)

By editor

Posted in , | Tags : , , , , , ,

juan_van_der_hamen_portreJuan van der Hamen

İspanyol barok dönem ressamı.

Sanatçı 1596’da Madrid’de doğdu. 18. yüzyıl kaynaklarına göre sanatçının babası da ressamdı ama herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Sanatçı babasının itibarı sayesinde kralın ressamı olarak görev aldı. Çok yönlü bir ressamdı. Dini, tarihi, manzara, yaşam konuları, portre ve natürmort konularını çalıştı. Ama son iki kategori ona büyük şöhret getirdi.

Hollandalı sanatçıların çiçek natürmortlarına yanıt olarak çiçek aranjmanları üzerinde çalıştı. Alanında örnek usta olarak kabul edildi ve eserleri aranmaya başladı. Sanatçı on yedinci yüzyılın en büyük İspanyol natürmort ressam olarak kabul edildi, bu formu bir konu olarak yeniden canlandırdı ve sembolik bir anlatım tercih etti.

Sanatçının kompozisyonlarında Madrid’de kozmopolit yaşam koşullarına uyarlanmış ayrıntılı nesneler, gıda kompozisyonları, ithal Venedik kristalleri ve seramik damarlar arasında basit raflar dikkat çekicidir. Nesneler karanlık bir arka plana karşı güçlü bir ışığa sahiptir. Onların düzenli, zikzak aranjmanları izleyiciye tablonun dışına taşma izlenimi verir.

Juan van der Hamen tablo listesi

Erikler

Erikler

Natürmort

Natürmort

çiçek ve Köpekli Natürmort

çiçek ve Köpekli Natürmort

Yavru Köpekli Natürmort

Yavru Köpekli Natürmort

Cam Eşya ve Meyveler

Cam Eşya ve Meyveler

Share this story

btt