İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Juan van der Hamen » Juan van der Hamen Hayatı ve Eserleri

Juan van der Hamen Hayatı ve Eserleri

  Juan van der Hamen

  Juan van der Hamen (1596 – 1631)

  İspanyol barok dönem ressamı Juan van der Hamen 1596’da Madrid’de doğdu. 18. yüzyıl kaynaklarına göre sanatçının babası da ressamdı ama herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Sanatçı babasının itibarı sayesinde kralın ressamı olarak görev aldı.

  Çok yönlü bir ressamdı. Dini, tarihi, manzara, yaşam konuları, portre ve natürmort konularını çalıştı. Ama son iki kategori ona büyük şöhret getirdi.

  Hollandalı sanatçıların çiçek natürmortlarına yanıt olarak çiçek aranjmanları üzerinde çalıştı. Alanında örnek usta olarak kabul edildi ve eserleri aranmaya başladı. 

  Sanatçı on yedinci yüzyılın en büyük İspanyol natürmort ressam olarak kabul edilmiştir. Bu türü bir konu olarak yeniden canlandırdı ve sembolik bir anlatım tercih etti.

  Sanatçının kompozisyonlarında Madrid’de kozmopolit yaşam koşullarına uyarlanmış ayrıntılı nesneler, gıda kompozisyonları, ithal Venedik kristalleri ve seramik damarlar arasında basit raflar dikkat çekicidir. Nesneler karanlık bir arka plana karşı güçlü bir ışığa sahiptir. Onların düzenli, zikzak aranjmanları izleyiciye tablonun dışına taşma izlenimi verir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Sanatçının Eser Örnekleri

  Cam Eşya ve Meyveler, Tarih: 1626, Orijinal Boyut: 84 x 110 cm, Yer: Museum of Fine Arts, Houston, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Çiçek ve Köpekli Natürmort, Tarih: 1622, Orijinal Boyut: 228 x 95 cm, Yer: Museo del Prado, Madrid.

  Erikler, Tarih: 1627, Orijinal Boyut: 20 x 28 cm, Yer: Museo del Prado, Madrid. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Natürmort, Orijinal Boyut: 59.5 x 104.5 cm, Yer: Özel Koleksiyon.

  Yavru Köpekli Natürmort, Tarih: 1625 – 1630, Orijinal Boyut: 228 x 95 cm, Yer: Museo del Prado, Madrid, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin