İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Henri Joseph Harpignies » Henri Joseph Harpignies Hayatı ve Eserleri

Henri Joseph Harpignies Hayatı ve Eserleri

  Henri Joseph Harpignies

  Henri Joseph Harpignies (1819 – 1916)

  Fransız Barbizon Okulu ressamı Henri Joseph Harpignies 1819’da Valenciennes’de doğdu. Ailesi düzenli bir iş için kariyer yapmasını istedi, ancak sanatçı olmaya kararlılığı ile tüm engelleri aştı ve yirmi yedi yaşında Jean Achard’ın Paris’teki atölyesine girmesine izin verildi. Burada, manzara resminin temel bir özelliği olan sağlam ve yapıcı bir akıl yürütme temelini edinmiştir. Bu zorlayıcı öğretmenin yanında iki yıllık bir eğitimden sonra İtalya’ya gitti ve 1850’de ülkesine döndü.

  Birkaç yıl boyunca kendini peyzaj ortamındaki çocukları konu alan resimler yaptı. Böylece Corot ve diğer Barbizon Okulu ustalarının prensipleri ve yöntemlerini belirli bir ölçüde kendi kişisel sanatına yansıttı.

  Corot ile sıcak bir dostluk kurdu ve iki sanatçı 1860’ta İtalya’ya gitti. Dönüşünde, ilk büyük başarısını 1861’de, Lisière de bois sur les bords de l’Allier eseri ile kazandı. O yıldan sonra düzenli olarak her yıl açılan Salon sergilerine katıldı. 1886 yılında Lüksemburg Galerisi için satın alınan Le Soir dans la campagne de Rome tablosu ile ilk madalyasını aldı.

  En iyi eserlerinin çoğunu, Bourbonnais’in merkezi bölgesi olan Nilasis ve Auvergne bölgelerinde bulunan Hérisson’da yaptı. Ayrıca, Paris Opéra – Vallée d’Egérie için dekoratif çalışmalar yaptı. 

  Çok sayıda öğrencisi vardı, bunların arasında Émile Appay (1876–1935), Jeanne Rongier, Jane Le Soudier (1885–1976), Louis-Alexandre Cabié, Pierre Vignal, Raymond Verdun ve Émile Dardoize (1826-1901) bulunmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin