İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Hans Hartung » Hans Hartung Hayatı ve Eserleri

Hans Hartung Hayatı ve Eserleri

  Hans Hartung

  Hans Hartung (1904 – 1989)

  Alman asıllı Fransız lirik soyutlamacı ressam Hans Hartung 1904’te Leipzig’de doğdu. Bir hekimin oğlu olan Hans Hartung küçük yaşta müzik ve desene yöneldi. On iki yaşında astronomi ve fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladı, bu arada Ay’ın ve Güneş’in fotoğrafını çekmesine olanak sağlayan bir teleskop yaptı.

  Leipzig Üniversitesi’nde felsefe ve sanat tarihi öğrenimini sürdürürken Nolde, Kandinsky ve Kokoschka’nın etkisiyle ilk soyut tablolarını gerçekleştirdi.

  1925’te Franz Marc‘ın Hayvanların Yazgısı adlı ünlü tuvalinin etkisinde kalarak, grafik ve resimsel anlatımı soyut bir biçimde derinleştirmeye yöneldi. Hartung’un 1923-1925 yılları arasında yaptığı suluboyalar, olgunluk dönemindeki yapıtlarına yakın bir güçtedir; bu çalışmalar Uzakdoğu yazılarıyla benzerlik gösterir.

  1927 ve 1930 yıllarında Güney Fransa’da kaldığı süre içinde, estetikle matematiğin bağıntılarını derinleştirmenin yanı sıra Cézanne ve Van Gogh‘u inceleme ve öğrenme olanaklarını buldu.

  1935’te nazilerden kaçan sanatçı, Almanya’dan kesin olarak ayrılıp Will Grohmann ve Christian Zervos’un yardımları sayesinde Paris’e yerleşti ve orada “mürekkep lekeleri” olarak adlandırılan bir dizi tablonun yapımına girişti.

  OLGUNLUK DÖNEMİ YAPITLARI

  Yabancılardan oluşan askeri birliğe girmiş olan Hartung, 20 Kasım 1944’te Belfort önündeki saldırı sırasında ağır bir biçimde yaralandı ve sağ bacağı kesildi. 1945’ten sonra gitgide tanınan sanatçı uluslararası bir üne kavuştu. “Lirik soyutlama” alanında önemli bir yer tutan Hartung kişisel dinamizmiyle doğal güçlerin belirtilerini özdeşleştirmeyi bilmiştir.

  Adsız olan yapıtları, aşağı yukarı tek düze bir fon üstüne şiddetli ve kesin bir biçimde yayılan dinamik bir çizgiler ağı üstüne kuruludur. Sanatçı 1965’ten sonra büyük koyu lekelerden oluşan dev tablolar yapmıştır.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Göründüğü Gibi Değil, Tarih: 1965, Yer: Özel Koleksiyon

  İsimsiz Kompozisyon, Yer: Özel Koleksiyon

  İsimsiz, Tarih: 1952, Orjinal Ebadı: 48 x 71 cm, Yer: Özel Koleksiyon

  T1965 E1, Tarih: 1965, Boyut: 46 x 61 cm, Teknik: Tuval Üzeri Akrilik, Yer: Özel Koleksiyon

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin