İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Franz Marc » Franz Marc Hayatı ve Eserleri

Franz Marc Hayatı ve Eserleri

  Franz Marc

  Franz Marc (1880 – 1916)

  Alman Ekspresyonist Ressam Franz Marc 1880’de Münih’te doğdu. 1900 yılında Münih Sanat Akademisine girdi. Burada, Wilhelm von Diez’den resim, Gabriel von Hack’tan anatomi eğitimi aldı.

  1907’de Paris’te Paul Gauguin‘i, Van Gogh‘u daha sonraları da Fauvizmi keşfetti. Kuşatıcı bir tanrı bir duygusunun egemen olduğu yapıtlarında, doğadan özellikle de hayvanlardan esinlendi. 1910’da August Macke ve Kandinsky ile tanışmasından sonra yalın biçimler, yoğun ve simge dolu renkler kullanmaya başladı.

  Blaue Reiter hareketinin kurucularından biri olan Marc, çok geçmeden Deleunay‘dan ve Fütüristlerden etkilendi. Ardından, biçimlerin parçalanıp birbirine geçtiği analitik bir kompozisyon tarzını benimsedi. Doğaya sırt çevirmesine yol açan kötümserliğinin ve izlediği plastik anlayışın bir sonucu olan soyutlama, kaygı dolu, şiddetli ve devingen karşıtlıklarla belirginleşen son yapıtlarında ağır basar.

  Sanatçı, gravür ve litografide altmış kadar baskı yaptı. Olgun çalışmalarının çoğu, genellikle doğal ortamlarındaki hayvanları tasvir eder. Çalışmaları, parlak ana renkler, neredeyse kübist bir hayvan tasviri, katı sadelik ve derin bir duygusallık ile karakterize edilmektedir. Çalışmaları kendi döneminde bile etkili çevrelerde dikkat çekti. Çalışmalarında kullandığı renklere duygusal bir anlam veya amaç verdi. Mavi, erkekliği ve maneviyatı, sarı, kadınsı neşeyi ve kırmızı, şiddeti sembolize etti.

  Marc’ın Münih’teki aile evi tarihi bir plaketle işaretlenmiştir. Kochel am See’de bulunan Franz Marc Müzesi, 1986’da açılmış ve sanatçının hayatına ve çalışmasına adanmıştır. Müze, sanatçının resimlerinin çoğuna ve aynı zamanda diğer çağdaş sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFALARI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin