ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Jawlensky, Alexej von » Alexej von Jawlensky hayatı ve eserleri (1864 – 1941)

Alexej von Jawlensky hayatı ve eserleri (1864 – 1941)

Alexej von Jawlensky

Alexej von Jawlensky

Alexej von Jawlensky

Rus ekspresyonist ressam Alexej von Jawlensky 1864’de Torjok’da doğdu. 1889’da Ilya Repin’in yanında resim yapmak için Rus İmparatorluk Muhafızları’ndaki askeri kariyerini terketti. 1896’da Münih’e taşındı ve burada yaşam boyu etkilendiği ressam Wassily Kandinsky ile tanıştı. 1905’te Fransa’da iken, canlı renklerle düz alan çalışmalarında etkili olan Fauvist ressam Henri Matisse ile tanıştı ve birlikte çalıştılar.

Münih’e döndüğünde ekspresyonist sanatçıların gevşek bir üyesi olan Neue Künstlervereinigung’a katıldı. Bununla birlikte, NKV’nin Kandinsky liderliğindeki Der Blaue Reiter grubu (“Mavi Süvari”) ona daha sempatik geliyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında varyasyonlarını, 1917’de boyamaya başladığı yarı-karanlık yüzlerle sonuçlanan çalışmalar üretti. Bu eserlerde, yeni ve sakin bir ruh hali sergilediği sayısız manzara çizdi. Dindar bir adam olan Jawlensky, bu önden bakılan yüzlere mistik bir atmosfer ilave etti.

1924’te Kandinsky, Paul Klee ve Lyonel Feininger ile Der Blaue Vier (“Mavi Dörtlü”) adlı kısa süreli bir birlik oluşumuna katıldı. Onlarla birlikte birkaç yıl boyunca sergilere katıldı. Ancak, 1930’larda sağlığı bozuldu ve resimden vazgeçmek zorunda kaldı. 1941’de Wiesbaden’de öldü. Başlangıçta stili özellikle Matisse tarafından etkilendi, ancak sanatçı kısa sürede güçlü renkler ve basit formlarla karakterize edilen kendi ekspresyonist tarzını geliştirdi. Daha sonra, tipik olan insan yüzünün sakin, ruhsal ve gizemli imgelerine döndü.

Alexej von Jawlensky eser örnekleri

Sarı Kafa Meditasyonu

Sarı Kafa Meditasyonu

Dağ Manzarası

Dağ Manzarası