İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Alexej von Jawlensky » Alexej von Jawlensky Hayatı ve Eserleri

Alexej von Jawlensky Hayatı ve Eserleri

  Alexej von Jawlensky

  Alexej von Jawlensky (1864 – 1941)

  Rus ekspresyonist ressam Alexej von Jawlensky 1864’de Torjok’da doğdu. 1889’da Ilya Repin’in yanında resim yapmak için Rus İmparatorluk Muhafızları’ndaki askeri kariyerini terketti. 1896’da Münih’e taşındı ve burada yaşam boyu etkilendiği ressam Wassily Kandinsky ile tanıştı.

  1905’te Fransa’da iken, canlı renklerle düz alan çalışmalarında etkili olan Fauvist ressam Henri Matisse ile tanıştı ve birlikte çalıştılar.

  Münih’e döndüğünde ekspresyonist sanatçıların gevşek bir üyesi olan Neue Künstlervereinigung’a katıldı. Bununla birlikte, NKV’nin Kandinsky liderliğindeki Der Blaue Reiter grubu (“Mavi Süvari”) ona daha sempatik geliyordu. 

  Birinci Dünya Savaşı sırasında varyasyonlarını, 1917’de boyamaya başladığı yarı-karanlık yüzlerle sonuçlanan çalışmalar üretti. Bu eserlerde, yeni ve sakin bir ruh hali sergilediği sayısız manzara çizdi. Dindar bir adam olan Jawlensky, bu önden bakılan yüzlere mistik bir atmosfer ilave etti.

  1924’te Kandinsky, Paul Klee ve Lyonel Feininger ile Der Blaue Vier (“Mavi Dörtlü”) adlı kısa süreli bir birlik oluşumuna katıldı. Onlarla birlikte birkaç yıl boyunca sergilere katıldı. Ancak, 1930’larda sağlığı bozuldu ve resimden vazgeçmek zorunda kaldı. 1941’de Wiesbaden’de öldü. Başlangıçta stili özellikle Matisse tarafından etkilendi, ancak sanatçı kısa sürede güçlü renkler ve basit formlarla karakterize edilen kendi ekspresyonist tarzını geliştirdi. Daha sonra, tipik olan insan yüzünün sakin, ruhsal ve gizemli imgelerine döndü.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Dağ Manzarası, Tarih: 1910, Yer: National Gallery of Art Washington D.C.

  Sarı Kafa Meditasyonu, Tarih: 1936, Orijinal Boyut: 24,8 x 18,5 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin