İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Paul Klee » Paul Klee Biyografi ve Eserleri

Paul Klee Biyografi ve Eserleri

  Paul Klee

  Paul Klee (1879 – 1940)

  İsviçreli Ekspresyonist, Sürrealist Ressam Paul Klee 1879’da İsviçre Bern yakınlarındaki Münchenbuchsee’de doğdu. Müzisyen bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarında müziğe ilgi duydu ve 1886 – 1890 yılları arasında Municipal Music School’da keman dersi aldı. Ancak, daha sonra ilgisi müzikten görsel sanatlara kaymaya başladı.

  Ailesinin karşı çıkmasına rağmen 1898’de Heinrich Knirr’in stüdyosunda derse başladı. Çizimlerinde çok başarılı olmasına rağmen renk konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. 1901’de arkadaşı Hermann Haller ile İtalya seyahatine çıktı. Roma, Floransa ve Napoli’yi gezerek geçmiş ustaların resimlerini incelediler. İtalya dönüşünde bir müddet ailesinin yanında kaldı ve müzikle uğraştı. Bu arada anatomi çalışmalarını geliştirdi.

  1911’de Alfred Kubin ile ardından August Macke ve Wassily Kandinsky ile tanıştı. Bir süre sonra birlikte Der Blaue Reiter grubunu kurdular. Ancak, sanatının dönüm noktası, August Macke ve Louis Moilliet ile birlikte Tunus’u ziyaret etmesi ile gerçekleşti. Ressam, oradaki ışığın kalitesinden çok etkilendi.

  Bu konuyla ilgili şöyle yazdı: “Renk beni sahiplendi. Onu kovalamayı bıraktığım anda biliyordum ki beni sonsuza kadar kavrayacaktı. Renk ve ben biriz. Ben bir ressamım.” Bu aşamadan sonra teknik başarısına renk kullanımındaki başarısına da ekleyerek, bu ikisini birleştirdiği “Dramatik Tablolar” ismini verdiği bir seri yaptı.

  1930’ların ilk yarısında Klee kariyerinin doruğundaydı. 1930’ların sonunda, Kandinsky ve Picasso’yu ziyaret etti. Bu dönemde çoğunlukla ağır çizgiler ve daha geniş renk bloklarına sahip geometrik formlar kullandı. Renk paleti ise parlak renklerden mat renklere değişiklik gösteriyordu. Bu değişikliğin sebebi büyük ihtimalle iyimserlik ile kötümserlik arasında gidip gelen ruh halini yansıtıyordu. 1937’de Almanya’ya dönen ressamın on yedi tablosu Naziler’in düzenlediği “Dejenere Sanat” sergisinde gösterildi ve 102 eseri Naziler tarafından yok edildi.

  Paul Klee Sanat Anlayışı

  Tablolarının sınıflandırılması zor bir sanatçı olsa da farklı dönemlerde Dışavurumculuk, Kübizm, Fütürizm, Gerçeküstücülük ve Soyut sanat gibi akımlarla bağdaştırıldı. Genellikle, dönemdaşı olan sanatçılardan ayrı çalışan ressam, yeni sanat akımlarını kendine ait bakış açısıyla yorumladı. Metotları ve teknikleri olağandışı bir şekilde yaratıcıydı.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Paul Klee Statik Dinamik Derecelendirme
  Paul Klee Gece Vakti Kayalıklar
  Paul Klee Polifonik Mimari
  Paul Klee Senecio
  Paul Klee Pastoral
  Paul Klee şarkıcı Rosa Silber'in Ses Rengi
  Paul Klee Mucizenin Sunumu
  Paul Klee Balığın Etrafında
  Paul Klee Dört Elmalı Natürmort
  Paul Klee Akrobatın Portresi
  Paul Klee Alaycı
  Paul Klee Korkunun Maskesi
  Paul Klee Yayın Kahramanca Dokunuşları
  Paul Klee Aktör Maskesi
  Paul Klee Viyadük İsyanı
  Paul Klee Natürmort
  Paul Klee Cesaret
  Paul Klee Insula Dulcamara
  Paul Klee Grilik ve Sahil
  Paul Klee Nil Efsanelerinden

  Paul Klee Müzisyen
  Paul Klee Çocuk Büstü
  Paul Klee Kafası Eli Ayağı ve Kalbi Var
  Paul Klee Pert Tapınağından Bir Köşe
  Paul Klee Ana ve Yan Yollar
  Paul Klee Renkli Işıklar
  Paul Klee Altın Balık
  Paul Klee Siyah Prens
  Paul Klee Kıkırdama Makinesi
  Paul Klee Kapılmış Yer
  Paul Klee Villa R
  Paul Klee Gül Bahçesi
  Paul Klee Alman Bıyığı
  Paul Klee Gemileri Beklerken
  Paul Klee Gece Griliğinden Çıkanlar
  Paul Klee Cacodemonic
  Paul Klee Kartal ile
  Paul Klee Ab Ovo
  Paul Klee Kahire'den Görünüm
  Paul Klee Operadan Dövüş Sahnesi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin