Frederik Hendrik Kaemmerer hayatı ve eserleri (1839 – 1902)

Frederik Hendrik Kaemmerer

Frederik Hendrik Kaemmerer

Hollandalı romantik ressam Frederik Hendrik Kaemmerer 1939’da The Hague’de doğdu. Sanat çalışmalarına Kraliyet Sanat Akademisi’nde Salomon Verveer ile başladı. İlk çalışmaları çoğunlukla Lahey Okulu tarzında manzaralardı. İlk kişisel sergisini 1861’de Rotterdam’da yaptı.

Yeni akımlarla ilgilenmek için 1865’te Paris’e gitti ve Académie des Beaux-Arts’a kaydoldu. Burada Jean-Léon Gérôme ile çalıştı ve daha akademik bir tarza yöneldi. 18. yüzyıl yaşamındaki kibar adamlarla zarif bayanlar sunan Fransız sahnelerinde uzmanlaştı. Fransa’daki ilk sergisini 1870 yılında Salon’da yaptı ve 1874’te madalya kazandı.

Paris’te bir stüdyo kurdu ama Scheveningen’de deniz kenarındaki bir otelde kalmak için sık sık arkadaşlarıyla The Hague’ye geri döndü. Bu yolculuklarda empresyonizme ilgi duymaya başladı. Güneş ışığının su üzerindeki etkilerinden ve ışıkların ve gölgelerin kum üzerindeki geçici değişikliklerinden esinlendi Bu tarzdaki çalışmaları hem Fransa’da hem de Hollanda’da başarılı oldu ve Exposition Universelle’de (1889) gümüş madalya kazandı.

1891’den sonra Elsevier için illüstratör olarak çalıştı. Neerland’ın Pen en Stift serisine katkıda bulundu. Çalışmaları Fransa ve Hollanda’nın yanı sıra Münih ve Williamstown, Massachusetts’teki Clark Sanat Enstitüsü gibi müzeler ve özel koleksiyonlardadır.

Frederik Hendrik Kaemmerer eserleri

Frederik Hendrik Kaemmerer Deniz Kıyısında
Deniz Kıyısında

Frederik Hendrik Kaemmerer Sahilde Zarif Kadınlar
Sahilde Zarif Kadınlar

Frederik Hendrik Kaemmerer Dilberler Okulu
Dilberler Okulu