İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Frederik Hendrik Kaemmerer » Frederik Hendrik Kaemmerer Hayatı ve Eserleri

Frederik Hendrik Kaemmerer Hayatı ve Eserleri

  Frederik Hendrik Kaemmerer

  Frederik Hendrik Kaemmerer (1839 – 1902)

  Hollandalı romantik ressam Frederik Hendrik Kaemmerer 1939’da The Hague’de doğdu. Sanat çalışmalarına Kraliyet Sanat Akademisi’nde Salomon Verveer ile başladı. İlk çalışmaları çoğunlukla Lahey Okulu tarzında manzaralardı. İlk kişisel sergisini 1861’de Rotterdam’da yaptı.

  Yeni akımlarla ilgilenmek için 1865’te Paris’e gitti ve Académie des Beaux-Arts’a kaydoldu. Burada Jean-Léon Gérôme ile çalıştı ve daha akademik bir tarza yöneldi. 18. yüzyıl yaşamındaki kibar adamlarla zarif bayanlar sunan Fransız sahnelerinde uzmanlaştı. Fransa’daki ilk sergisini 1870 yılında Salon’da yaptı ve 1874’te madalya kazandı.

  Paris’te bir stüdyo kurdu ama Scheveningen’de deniz kenarındaki bir otelde kalmak için sık sık arkadaşlarıyla The Hague’ye geri döndü. Bu yolculuklarda empresyonizme ilgi duymaya başladı. Güneş ışığının su üzerindeki etkilerinden ve ışıkların ve gölgelerin kum üzerindeki geçici değişikliklerinden esinlendi.

  Bu tarzdaki çalışmaları hem Fransa’da hem de Hollanda’da başarılı oldu ve Exposition Universelle’de (1889) gümüş madalya kazandı.

  1891’den sonra Elsevier için illüstratör olarak çalıştı. Neerland’ın Pen en Stift serisine katkıda bulundu. Çalışmaları Fransa ve Hollanda’nın yanı sıra Münih ve Williamstown, Massachusetts’teki Clark Sanat Enstitüsü gibi müzeler ve özel koleksiyonlardadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Deniz Kıyısında, Tarih : 1870 Orijinal Boyut: 28,6 x 43,2 cm Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Dilberler Okulu, Orijinal Boyut: 55,9 x 33 cm

  Sahilde Zarif Kadınlar, Orijinal Boyut: 14,9 x 26,4 cm

  Yağmurdan Korunma Boyut: 86,5 x 63 cm, Özel koleksiyon ve Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin