İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Frida Kahlo » Frida Kahlo Hayatı ve Resimleri

Frida Kahlo Hayatı ve Resimleri

  Frida Kahlo

  Frida Kahlo (1907 – 1954)

  Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo 1907’de Coyoacan’da doğdu. Çocukken, etkilerini hayatının sonuna kadar yaşayacağı bir çocuk felci geçirdi. Çizim dersleri almasına rağmen, bilim ile daha çok ilgileniyordu ve 1922’de Mexico City’deki Ulusal Hazırlık Okulu’na girdi ve sonunda tıp eğitimi aldı. Orada okulun oditoryumu için bir duvar resmi üzerinde çalışan Rivera ile tanıştı.

  1925’te bir otobüs kazası geçirdi ve 30’dan fazla tıbbi operasyon geçirdi. Uzun süren nekahet devresinde kendi kendine resim yapmayı öğrendi. Çalışmalarında mannerist ressam Agnolo Bronzino‘ya olan ilgisi açıkça belli oluyordu. İyileşmesinin ardından, Rivera ile bir kez daha tanıştığı Meksika Komünist Partisine (PCM) katıldı.

  1929’da Rivera ile evlendikten hemen sonra, resim tarzını değiştirdi. Onun markası haline gelen geleneksel Tehuana elbisesini giymeye başladı. Bu giysi, çiçekli bir başlık, gevşek bir bluz, altın takı ve uzun fırfırlı bir etekten oluşuyordu. Konuları önceki çalışmasındakilerden daha sade ve daha soyut olmaya başladı.

  Eşiyle yaptığı seyahatlerden sonra 1933’te Meksika’ya döndüler. Evleri, sanatçılar ve politik aktivistler için bir buluşma noktası haline geldi. İlk kişisel sergisini 1938’de New York’taki Julien Levy Galerisi’nde yaptı ve büyük başarı kazandı. Ertesi yıl Kahlo, çalışmalarını değerlendirmek için Paris’e gitti. Orada, saygı duyduğu tek üye olan Marcel Duchamp da dahil olmak üzere daha fazla kübist ve sürrealistlerle tanıştı. Louvre ayrıca çalışmalarından biri olan The Frame’i (1938) alarak müzenin koleksiyonuna dahil edilen ilk 20. yüzyıl Meksikalı ressamı ünvanına sahip oldu.

  1943’te Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar Okulu olan La Esmeralda’ya resim profesörü olarak atandı. Ancak sağlığı gittikçe bozulmaya başladı ve rahatlamak için alkol ve uyuşturucuya yöneldi. Bununla birlikte, 1940’larda üretken olmaya devam etti. Çeşitli saç stilleri, giysiler ve ikonografiye sahip çok sayıda otoportre yaptı. Kahlo, 1940’ların sonlarında ve 50’lerin başında birçok ameliyat geçirdi. Hayatının sonuna doğru yardımsız yürüyemiyordu. 1954’te la Casa Azul’da öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin