İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı B » Agnolo Bronzino » Agnolo Bronzino Hayatı ve Eserleri

Agnolo Bronzino Hayatı ve Eserleri

  Agnolo Bronzino

  Agnolo Bronzino (1503 – 1572)

  İtalyan Maniyerist Ressam Agnolo Bronzino 1503’de Floransa’da doğdu. Orjinal ismi Agnolo di Cosimo di Mariano Tori’dır. İlk eğitimini Rönesans ressamı Raffaellino del Garbo’dan aldı. Daha sonra Mannerist tarzının kurucusu Jacopo Pontormo’nun öğrencisi oldu ve özellikle erken dönem resimlerinde hocası Jacopo da Pontormo’nun etkisinde kaldı.

  Floransa’da veba salgını başlayınca sanatçı Galozzo Manastır’ına çekilmiştir. Bu salgın geçtikten sonra kendi atölyesini açıp usta ressam olarak çalışmaya başlamıştır. Bu serbest çalışmalarının başında Urbino sarayından portre siparişleri almıştır. 1532’de Floransa’ya döndü ve kendi Fresk ve Portrelerini tamamladı.

  Bu küçük İtalya devletinin başkenti olan Urbino’da kontluk villasını resimlendirip dekore etmiştir. Bronzino 1539′da Medici ailesinin hizmetine girmiştir. Cosimo Medici ile Toledo’lu Elanor’ün evlenmesi için dekorasyonlarını yapmayı yüklenmiştir. Bunun için önce Palazzo Vechio’daki şapeliin tümünü tablolarla bezemiş ve sonra da 1545’de bu yeni çiftin portrelerini hazırlamıştır.

  Erken maniyerizm etkisi altında eksantrik eserler veren sanatçı daha sonra ünlü sanatçılar Michelangelo ve Raphael‘den etkilenmiştir.

  Il Bronzino’nun Michelangelo ve Leonardo Da Vinci’den etkilendiği, Pontormo ve Sarto’nun altındaydı; Pontormo’nun bile bir öğrencisi olduğu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Agnolo Bronzino tablo indexi

  Venüs’ün Zafer Allegorisi, Tarih: 1540-45

  Kutsal Aile, Tarih: 1540/50, Orijinal Boyut: 117 x 99 cm, Yer: Pushkin Museum, Moskova

  Genç Bayan ve Oğlu, Tarih: 1540/50, Orijinal Boyut: 98 x 75 cm, Yer: National Gallery of Art, Washington

  Lucrezia Panciatichi’nin Portresi, Tarih: 1540, Orijinal Boyut: 104 x 85 cm, Yer: Galleria degli Uffizi, Floransa