ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kassak, Lajos » Lajos Kassak hayatı ve eserleri (1887 – 1967)

Lajos Kassak hayatı ve eserleri (1887 – 1967)

Lajos Kassak hayatı ve eserleri

Lajos Kassak

Lajos Kassak

Macar dadaist şair ve ressam Lajos Kassak 1887’de Ersekujvar’da doğdu. 20 yaşında, Avrupayı yürüyerek gezmeye başladı ve böylece kozmopolit bir bakış açısı edindi. Birinci Dünya Savaşı karşıtı olan sanatçı 1915’te görüşlerini ifade etmek için Tett (“Eylem”) dergisini kurdu. Sosyalistti ve 1919’da Macaristan’daki Béla Kun’un kısa süreli komünist rejimini memnuniyetle karşıladı. Ancak, ardından radikal düşünce dergisini (“Bugün”) hazırladığı Viyana’ya göç etti.

Birçok roman ve şiir kitabı yayınladı, ancak en önemli çalışması uzun (sekiz ciltli) otobiyografisi olan, “Bir İnsanın Hayatı” eseridir. Genel olarak II. Dünya Savaşı sonrası kurulan komünist hükümeti lehine hareket etti ve Macar Sanat Konseyi’nde aktif olarak editörlük yaptı. Ancak 1950’lerin ortalarında, uluslararası ünü devam etse de, kamu görevinde zorlandı. Paris, Münih, Varşova, Köln ve Paris’teki sergilerine ağırlık verdi. 1966 yılında Zürih Kunsthalle ve Paris’teki Musée d’Art Moderne tarafından düzenlenen büyük ölçekli Dada sergisine katıldı.

1967’de öldüğü yıl sanatçı adına Budapeşte’deki Adolf Fényes Galerisi’nde bir retrospektif sergisi düzenlenerek onurlandırıldı.

Lajos Kassak eserleri

Lajos Kassak Kompozisyon

Kompozisyon

Lajos Kassak isimsiz

isimsiz