İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Lajos Kassak » Lajos Kassak Hayatı ve Eserleri

Lajos Kassak Hayatı ve Eserleri

  Lajos Kassak

  Lajos Kassak (1887 – 1967)

  Macar dadaist şair ve ressam Lajos Kassak 1887’de Ersekujvar’da doğdu. 20 yaşında, Avrupayı yürüyerek gezmeye başladı ve böylece kozmopolit bir bakış açısı edindi. Birinci Dünya Savaşı karşıtı olan sanatçı 1915’te görüşlerini ifade etmek için Tett (“Eylem”) dergisini kurdu.

  Sosyalistti ve 1919’da Macaristan’daki Béla Kun’un kısa süreli komünist rejimini memnuniyetle karşıladı. Ancak, ardından radikal düşünce dergisini (“Bugün”) hazırladığı Viyana’ya göç etti.

  Birçok roman ve şiir kitabı yayınladı, ancak en önemli çalışması uzun (sekiz ciltli) otobiyografisi olan, “Bir İnsanın Hayatı” eseridir. Genel olarak II. Dünya Savaşı sonrası kurulan komünist hükümeti lehine hareket etti ve Macar Sanat Konseyi’nde aktif olarak editörlük yaptı.

  Ancak 1950’lerin ortalarında, uluslararası ünü devam etse de, kamu görevinde zorlandı. Paris, Münih, Varşova, Köln ve Paris’teki sergilerine ağırlık verdi. 1966 yılında Zürih Kunsthalle ve Paris’teki Musée d’Art Moderne tarafından düzenlenen büyük ölçekli Dada sergisine katıldı.

  1967’de öldüğü yıl sanatçı adına Budapeşte’deki Adolf Fényes Galerisi’nde bir retrospektif sergisi düzenlenerek onurlandırıldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Lajos Kassak Kompozisyon
  Lajos Kassak İsimsiz

  İndex

  İsimsiz, Tarih: 1921, Orijinal Boyut: 20,3 x 15,9 cm. Yer: Museum of Modern Art New York ve Kağıt üzeri kolaj, guaş ve mürekkep

  Kompozisyon, Tarih: 1960, Orijinal Boyut: 41,9 x 29,5 cm. Yer: Özel Koleksiyon ve Kağıt üzeri guaş

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin