Wilhelm von Kaulbach hayatı ve eserleri (1805 – 1874)

Wilhelm von Kaulbach

Wilhelm von Kaulbach

Alman romantik dönem ressamı Wilhelm von Kaulbach 1805’te Waldeck’te doğdu. 1822’den itibaren Düsseldorf Akademisi’nde Peter von Cornelius’un yönetiminde çalıştı. Cornelius, 1824’te Münih’teki akademi müdürü olduğunda, Kaulbach’ı Münih’e davet etti. 1843’te akademinin müdürü oldu. Çalışmalarında çağdaş tekniklerle yoğrulmuş, milliyetçi bir ruhu besleyen idealize edilmiş bir tarih vizyonu sundu.

Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich von Schiller ve William Shakespeare’in eserleri ile ilgili yaptığı illüstrasyonları geleneksel ve biraz muhafazakar olmasına rağmen, ironik açılımları hemen fark edilir. Muazzam bir başarıya sahip olan Goethe’yi tasvir eden resimleri melodramatik ve popüler beğeniye dönüştü. Münih’teki Maximilianeum için boyanmış olan ve 30 metreden uzun olan büyük Salamis’teki Deniz Mücadelesi çalışması ustalığının ve gücünün kanıtıdır.

Stili genel anlamda eklektik özellikler taşır. Ancak ustalık ile birleştirilmiş eserleri, tüm uyumsuzlukları yok edip, homojen hale gelmiş ve düzgün bir şekilde harmanlanmıştır.

Wilhelm von Kaulbach eser örnekleri

Wilhelm von Kaulbach Kudüs'ün Yıkılışında Titus
Kudüs’ün Yıkılışında Titus

Wilhelm von Kaulbach Kelebekler
Kelebekler