ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kirchner, Ernst Ludwig » Ernst Ludwig Kirchner hayatı ve eserleri (1880 – 1938)

Ernst Ludwig Kirchner hayatı ve eserleri (1880 – 1938)

Ernst Ludwig Kirchner

Ernst Ludwig Kirchner

Ernst Ludwig Kirchner

Alman ekspresyonist (dışavurumcu) ressam ve grafiker Ernst Ludwig Kirchner 1880’de Aschaffenburg’da doğdu. 1898’de üzerindeki etkisi ömür boyu süren Albrecht Dürer’den etkilendi. Ancak Jugendstil hareketine ve Norveçli dışavurumcu ressam Edvard Munch‘ın dinamik sanatı ile olan ilişkisi Kirchner’ı formlarını sadeleştirmeye ve renklerini aydınlatmaya yöneltti.

1901 ve 1905 yılları arasında Kirchner, Almanya’nın Dresden kentinde aralıklarla mimarlık eğitimi aldı. Bununla birlikte, resime olan saplantılı ilgisi devam etti ve 1905 yılında Erich Heckel ve Karl Schmidt-Rottluff ile Die Brücke’yi kurdu. Kirchner için sanat, iç çatışmanın görsel sembollere anında, güçlü bir çevirisi idi. Kirchner’ın görsel etki için renk kullanımı, Henri Matisse ve Fransa’daki Fauvist resimleriyle yüzeysel bir yakınlık sergileyen çalışmalarda görülebilir. Fakat Kirchner’in formlarının tırtıklı hatları ve yüzlerin ihtiyati ifadeleri, Fauvist eserlerde bulunmayan tehdit edici bir ruh hali sergiler.

1911’de Die Brücke üyeleri, sanatçının avant-garde periyodik dergi Der Sturm için ustaca gravür ürettiği Berlin’e taşındı. 1915 yılında zihinsel ve fiziksel bir çöküşten sonra, Kirchner İsviçre’ye taşındı. Geç dönem çalışmaları genellikle allegoriktir. Bu çalışmalar uygarlık tarafından huzursuz olan ve doğayla barışık olan insanları gösterir. Kirchner uzun süren depresyon dönemlerine katlandı ve Naziler 1937’de çalışmalarını “dejenere” ilan ettikten sonra intihar etti.

Ernst Ludwig Kirchner eserleri

Ernst Ludwig Kirchner Dresden'de Sokak

Dresden’de Sokak

Ernst Ludwig Kirchner manzarada iki Nü

manzarada iki Nü