İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Ernst Ludwig Kirchner » Ernst Ludwig Kirchner Hayatı ve Eserleri

Ernst Ludwig Kirchner Hayatı ve Eserleri

  Ernst Ludwig Kirchner

  Ernst Ludwig Kirchner (1880 – 1938)

  Alman ekspresyonist (dışavurumcu) ressam ve grafiker Ernst Ludwig Kirchner 1880’de Aschaffenburg’da doğdu. 1898’de üzerindeki etkisi ömür boyu süren Albrecht Dürer’den etkilendi. Ancak Jugendstil hareketine ve Norveçli dışavurumcu ressam Edvard Munch‘ın dinamik sanatı ile olan ilişkisi Kirchner’ı formlarını sadeleştirmeye ve renklerini aydınlatmaya yöneltti.

  1901 ve 1905 yılları arasında Kirchner, Almanya’nın Dresden kentinde aralıklarla mimarlık eğitimi aldı. Bununla birlikte, resime olan saplantılı ilgisi devam etti ve 1905 yılında Erich Heckel ve Karl Schmidt-Rottluff ile Die Brücke’yi kurdu. Kirchner için sanat, iç çatışmanın görsel sembollere anında, güçlü bir çevirisi idi. 

  Kirchner’ın görsel etki için renk kullanımı, Henri Matisse ve Fransa’daki Fauvist resimleriyle yüzeysel bir yakınlık sergileyen çalışmalarda görülebilir. Fakat Kirchner’in formlarının tırtıklı hatları ve yüzlerin ihtiyati ifadeleri, Fauvist eserlerde bulunmayan tehdit edici bir ruh hali sergiler.

  1911’de Die Brücke üyeleri, sanatçının avant-garde periyodik dergi Der Sturm için ustaca gravür ürettiği Berlin’e taşındı. 1915 yılında zihinsel ve fiziksel bir çöküşten sonra, Kirchner İsviçre’ye taşındı.

  Geç dönem çalışmaları genellikle allegoriktir. Bu çalışmalar uygarlık tarafından huzursuz olan ve doğayla barışık olan insanları gösterir. Kirchner uzun süren depresyon dönemlerine katlandı ve Naziler 1937’de çalışmalarını “dejenere” ilan ettikten sonra intihar etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Ernst Ludwig Kirchner Sertigweg'de Yaz
  Ernst Ludwig Kirchner Davos'ta Kış
  Ernst Ludwig Kirchner Manzarada İki Nü
  Ernst Ludwig Kirchner Dresden'de Sokak

  Tablo Listesi

  Davos’ta Kış. Yer: Kunstmuseum Basel ve Tuval üzeri yağlı boya.

  Dresden’de Sokak. Tarih: 1908. Orijinal Boyut: 150,5 x 200,4 cm. Yer: Museum of Modern Art New York ve Tuval üzeri yağlıboya,

  Manzarada İki Nü. Tarih: 1908. Orijinal Boyut: 89.5 x 68.9 cm. Yer: Museum of Modern Art New York ve Karton üzeri pastel ve guaş.

  Sertigweg’de Yaz. Tarih: 1924. Boyut: 120 x 90 cm. Yer: Özel koleksiyon ve Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin