İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Christen Købke » Christen Købke Hayatı ve Eserleri

Christen Købke Hayatı ve Eserleri

  Christen Købke

  Christen Købke (1810 – 1848)

  Danimarkalı romantik dönem ressamı Christen Købke 1810’da Kopenhag’da doğdu. 1815 yılında aile, Kopenhag’daki askeri bir tahkim alanı olan Kastellet’e taşındı. 11 yaşında romatizmal ateş nöbeti geçirdi. İyileşmesi sırasında resimle ilgilendi ve bir sanatçı olmaya karar verdi.

  Daha 12 yaşındayken Royal Danish Sanat Akademisi’nde (Det Kongelige Danske Kunstakademi) eğitime kabul edildi. İlk olarak çizim sınıfında, daha sonra Christian August Lorentzen’in resim stüdyosunda yer aldı. Son olarak da Lorentzen’in 1828’deki ölümünün ardından Christoffer Wilhelm Eckersberg altında 4 yıl çalıştı.

  Eckersberg doğayı gözlemelemeyi öğretti ve Købke’nin yeteneği Eckersberg’in disiplinli eğitimi altında gelişti. Eckersberg’in etkisi, 1829’da Købke’nin ilk olgun eseri “Århus Katedrali’nin Görünümü” (Parti af Århus Domkirke)’nde görülür. Resim, Sanat Birliği (Kunstforening) tarafından satın alındı. Şimdi Ulusal Sanat Müzesi (Statens) koleksiyonunda bulunmaktadır.

  1833’e kadar Kastellet’te yaşadı ve bölgenin birçok resmini yaptı. 1832’de arkadaşı, manzara ressamı Frederik Hansen Sødring ile bir stüdyoyu paylaştı. Çağdaş sanatçılarının çoğu gibi milliyetçi bir sanatı destekleyen sanat tarihçisi Niels Lauritz Høyen’in etkisi altında kaldı. Høyen, sanatçıların İtalya gibi başka topraklarda arama yapmak yerine, ülkelerinin halk hayatında konu aramalarını istedi.

  Købke, ulusalcı bir romantik olarak portrelerinde arkadaşlarını, aile üyelerini ve diğer sanatçıları işledi. Motiflerinin çoğunu yakın çevresinde buldu. Şimdi onun eserleri, iyi kurguları, harmonisi ve renk güçleriyle uluslararası bir üne sahiptir. Ancak yaşamı boyunca, özellikle erken ölümü ve sınırlı üretimi nedeniyle neredeyse unutuldu. Yeteneklerine ve çeşitli çağdaşlarının övgüsüne rağmen, hiçbir zaman yeterli sipariş almadı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Christen Købke Kapri Sahili ve Açık Deniz
  Christen Købke Pompei Harabeleri ve Vezüv
  Christen Købke Kopenhag Yakınlarında Manzara
  Christen Købke Akşam Işığında Frederiksborg Şatosu
  Christen Købke Frederik Sodring'in Portresi

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin