ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kobke, Christen » Christen Kobke hayatı ve eserleri (1810 – 1848)

Christen Kobke hayatı ve eserleri (1810 – 1848)

Christen Kobke

Christen Kobke

Christen Kobke

Danimarkalı romantik dönem ressamı Christen Kobke 1810’da Kopenhag’da doğdu. 1815 yılında aile, Kopenhag’daki askeri bir tahkim alanı olan Kastellet’e taşındı. 11 yaşında romatizmal ateş nöbeti geçirdi. İyileşmesi sırasında resimle ilgilendi ve bir sanatçı olmaya karar verdi.

Daha 12 yaşındayken Royal Danish Sanat Akademisi’nde (Det Kongelige Danske Kunstakademi) eğitime kabul edildi. İlk olarak çizim sınıfında, daha sonra Christian August Lorentzen’in resim stüdyosunda ve son olarak da Lorentzen’in 1828’deki ölümünün ardından Christoffer Wilhelm Eckersberg altında 4 yıl çalıştı. Eckersberg doğayı gözlemelemeyi öğretti ve Købke’nin yeteneği Eckersberg’in disiplinli eğitimi altında gelişti. Eckersberg’in etkisi, 1829’da Købke’nin ilk olgun eseri “Århus Katedrali’nin Görünümü” (Parti af Århus Domkirke)’nde görülür. Resim, Sanat Birliği (Kunstforening) tarafından satın alındı ve şimdi Ulusal Sanat Müzesi (Statens) koleksiyonunda bulunmaktadır.

1833’e kadar Kastellet’te yaşadı ve bölgenin birçok resmini yaptı. 1832’de arkadaşı, manzara ressamı Frederik Hansen Sødring ile bir stüdyoyu paylaştı. Çağdaş sanatçılarının çoğu gibi milliyetçi bir sanatı destekleyen sanat tarihçisi Niels Lauritz Høyen’in etkisi altında kaldı. Høyen, sanatçıların İtalya gibi başka topraklarda arama yapmak yerine, ülkelerinin halk hayatında konu aramalarını istedi.

Købke, ulusalcı bir romantik olarak portrelerinde arkadaşlarını, aile üyelerini ve diğer sanatçıları işledi. Motiflerinin çoğunu yakın çevresinde buldu. Şimdi onun eserleri, iyi kurguları, harmonisi ve renk güçleriyle uluslararası bir üne sahiptir. Ancak yaşamı boyunca, özellikle erken ölümü ve sınırlı üretimi nedeniyle neredeyse unutuldu. Yeteneklerine ve çeşitli çağdaşlarının övgüsüne rağmen, hiçbir zaman yeterli sipariş almadı.

Christen Kobke eserlerinden örnekler

Christen Kobke Akşam ışığında Frederiksborg şatosu

Akşam ışığında Frederiksborg şatosu

Christen Kobke Frederik Sodring'in Portresi

Frederik Sodring’in Portresi

Christen Kobke Kopenhag Yakınlarında Manzara

Kopenhag Yakınlarında Manzara