ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Koch, Joseph Anton » Joseph Anton Koch hayatı ve eserleri (1768 – 1839)

Joseph Anton Koch hayatı ve eserleri (1768 – 1839)

Joseph Anton Koch hayatı ve eserleri

Joseph Anton KochJoseph Anton Koch

Avusturyalı romantik ve neoklasik ressam Joseph Anton Koch 1768’de Elbigenalp’de doğdu. Gençliğinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraştı. Bishop Umgelder’in (1785) önerisiyle, sıkı bir askeri akademi olan Karlsschule Stuttgart’ta akademik eğitim aldı. 1791’de okuldan kaçtı ve Fransa ve İsviçre’ye gitti. 1795 yılında Roma’ya geldi. Koch, ressam Asmus Jacob Carstens’le tanıştı ve ona gravür işinde yardım etmeye başladı.

1800’den sonra bir manzara ressamı olmaya başladı. Roma civarındaki, daha sert, dağlık bir manzaraya sahip Poussin ve Lorrain’in klasik kompozisyonlarını revize ederek yeni ve cesur bir manzara anlayışını benimsedi. 1812’de Viyana’ya gitti. 1815’e kadar Viyana’da kaldı. Bu süre zarfında eserlerinde klasik olmayan temalara yer verdi. Viyana’da Friedrich Schlegel ve eski Alman sanatının meraklılarından etkilendi. Buna karşılık, tarzı daha da sertleşti.

Daha sonra Roma’ya döndü ve orada Villa Massimi’nin Dante Odası’ndaki dört freskoyu (1824–29) boyadı. Roma’nın sanat hayatını özellikle genç nesilleri önemli ölçüde etkiledi.

Joseph Anton Koch eserlerinden örnekler

Joseph Anton Koch Rosenlaui Zirvesi

Rosenlaui Zirvesi

Joseph Anton Koch Dağlar

Dağlar

Joseph Anton Koch şelale

şelale

Joseph Anton Koch Fırtına Sonrası Manzara

Fırtına Sonrası Manzara

Joseph Anton Koch Manzara

Manzara

Joseph Anton Koch Hz Nuh

Hz Nuh

Joseph Anton Koch Gökkuşağı Manzarası

Gökkuşağı Manzarası