Joseph Anton Koch hayatı ve eserleri (1768 – 1839)

Joseph Anton KochJoseph Anton Koch

Avusturyalı romantik ve neoklasik ressam Joseph Anton Koch 1768’de Elbigenalp’de doğdu. Gençliğinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraştı. Bishop Umgelder’in (1785) önerisiyle, sıkı bir askeri akademi olan Karlsschule Stuttgart’ta akademik eğitim aldı. 1791’de okuldan kaçtı ve Fransa ve İsviçre’ye gitti. 1795 yılında Roma’ya geldi. Koch, ressam Asmus Jacob Carstens’le tanıştı ve ona gravür işinde yardım etmeye başladı.

1800’den sonra bir manzara ressamı olmaya başladı. Roma civarındaki, daha sert, dağlık bir manzaraya sahip Poussin ve Lorrain’in klasik kompozisyonlarını revize ederek yeni ve cesur bir manzara anlayışını benimsedi. 1812’de Viyana’ya gitti. 1815’e kadar Viyana’da kaldı. Bu süre zarfında eserlerinde klasik olmayan temalara yer verdi. Viyana’da Friedrich Schlegel ve eski Alman sanatının meraklılarından etkilendi. Buna karşılık, tarzı daha da sertleşti.

Daha sonra Roma’ya döndü ve orada Villa Massimi’nin Dante Odası’ndaki dört freskoyu (1824–29) boyadı. Roma’nın sanat hayatını özellikle genç nesilleri önemli ölçüde etkiledi.

Joseph Anton Koch eserlerinden örnekler

Joseph Anton Koch Rosenlaui Zirvesi
Rosenlaui Zirvesi

Joseph Anton Koch Dağlar
Dağlar

Joseph Anton Koch şelale
şelale

Joseph Anton Koch Fırtına Sonrası Manzara
Fırtına Sonrası Manzara

Joseph Anton Koch Manzara
Manzara

Joseph Anton Koch Hz Nuh
Hz Nuh

Joseph Anton Koch Gökkuşağı Manzarası
Gökkuşağı Manzarası