İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Konstantin Korovin » Konstantin Alekseyevich Korovin Hayatı ve Eserleri

Konstantin Alekseyevich Korovin Hayatı ve Eserleri

  Konstantin Alekseyevich Korovin

  Konstantin Alekseyevich Korovin (1861 – 1939)

  Rus empresyonist ressam Konstantin Alekseyevich Korovin (1861 – 1939) Moskova’da doğdu. Ağabeyi Sergei Korovin kayda değer bir realist ressamdı. Konstantin’in akrabası Illarion Pryanishnikov da dönemin önde gelen ressamlarından ve Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’nda öğretmendi.

  1875’te Vasily Perov ve Alexei Savrasov ile çalıştığı Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’na girdi. Kardeşi Sergei zaten okulda bir öğrenciydi. Korovinler, öğrencilik yıllarında Valentin Serov ve Isaac Levitan ile arkadaş oldular; Konstantin bu dostlukları hayatı boyunca sürdürdü.

  1881-1882’de St. Petersburg’daki İmparatorluk Sanat Akademisi’nde bir yıl geçirdi, ancak hayal kırıklığına uğrayarak Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’na döndü. Yeni öğretmeni Vasily Polenov’un yanında 1886’ya kadar eğitimine devam etti. 1888’de Mamontov ile birlikte İtalya ve İspanya’ya gitti. Ardından Rusya, Kafkaslar ve Orta Asya’yı gezdi ve eserlerini sergiledi. 1890’larda Mir iskusstva sanat grubunun bir üyesi oldu. Sonraki çalışmaları, kuzeye yaptığı seyahatlerden güçlü bir şekilde etkilendi. 1888’de Norveç kıyılarında ve Kuzey Denizi’nde görülen sert kuzey manzaraları tarafından büyülendi.

  20. yüzyılın başlarında Korovin dikkatini tiyatroya yoğunlaştırdı. Bir çok oyun için sahne dekorları düzenledi. Yalnızca eylem yerini belirten geleneksel sahne dekorundan yola çıkarak, performansın genel duygularını aktaran bir dekor tarzı üretti. Korovin, Konstantin Stanislavsky’nin dramatik prodüksiyonlarının yanı sıra Mariinsky’nin opera ve baleleri için setler tasarladı. Faust (1899), The Little Humpbacked Horse (1901) ve Sadko (1906) gibi ifadeleriyle ünlenen Mariinsky yapımlarının sahne tasarımını yaptı.

  1905’te Akademisyen ve 1909-1913’te Moskova Resim, Heykel ve Mimarlık Okulu’nda profesör oldu. 1. Dünya Savaşı sonrası tiyatro dekoru çalışmalarına devam etti. 11 Eylül 1939’da Paris’te öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Konstantin Korovin Pushkin ve Müzik Perisi
  Konstantin Korovin La Tour Saint Jacques Paris
  Konstantin Korovin Verandada İki Kız
  Konstantin Korovin Odasında Balerin

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin