İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Bart van der Leck » Bart van der Leck Hayatı ve Eserleri

Bart van der Leck Hayatı ve Eserleri

  Bart van der Leck

  Bart van der Leck (1876 – 1958)

  Hollandalı De Stijl akımının kurucularından olan Bart van der Leck Utrecht’de doğdu. Çalışmalarına bir dükkanda vitray yapmayı öğrenerek başladı. Mondrian ve van Doesburg ile tanıştıktan ve onlarla birlikte Stijl hareketini kurdular. Daha sonra, onun tarzı, Mondrian gibi tamamen soyut hale geldi.

  Ancak Mondrian ile anlaşmazlıklardan sonra, soyut stili temsili görüntülere dayandırdı. Üç Parçalı adlı tablosu, İspanya’daki bir madenin eskizlerini görünüşte soyut şekillere dönüştürdüğü bir örnektir. Erken, figüratif resimleri, eski Mısır sanatına benzeyen, giderek stilize ve düz formlar halindedir.

  Bu tarzda, Bayan Kröller-Müller ve Müller and Co için nakliye posterleri, Londra ofisleri için mozaikler, Kröller-Müller evleri için tipografik tasarımlar ve renk tasarımları dahil olmak üzere birçok büyük sipariş üzerinde çalıştı

  1919-1920 yılında Hoge Veluwe’ye ait olan St Hubertus Av Köşkü için iç tasarım üretti. Av köşkü Hendrik Petrus Berlage tarafından tasarlanmıştır . 1930’da prestijli Hollandalı Metz & Co. mağazasının sahibi Jo de Leeuw tarafından iç mekan, pencere ambalajı, marka ve reklam tasarımı için görevlendirildi. Bu baskı malzemeleri için van der Leck doğrusal, geometrik olarak oluşturulmuş bir alfabe geliştirdi. 1941’de avangard dergi Flax için bu alfabeye dayalı bir yazı tipi tasarladı.

  The Foundry’den David Quary ve Freda Sack tarafından bu yüzün dijital olarak yeniden canlandırılması olan Architype van der Leck , 1994 yılında piyasaya sürüldü. 1920’lerin sonlarında ve 1930’larda Van der Leck, resmini mimariye ve iç mekanlara uygulamak için daha fazla fırsat buldu ve daha sonraki çalışmaları halı, tekstil ve seramik tasarımlarını içermektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Bart van der Leck Kompozisyon
  Bart van der Leck Ağaç Korsanları
  Bart van der Leck Kompozit
  Bart van der Leck İsimsiz