ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Lissitzky, El » El Lissitzky hayatı ve eserleri (1890 – 1941)

El Lissitzky hayatı ve eserleri (1890 – 1941)

El Lissitzky

El LissitzkyEl Lissitzky

Rus avangard, süprematist ve konstruktivist ressam El Lissitzky 1890’da Pochinok’da doğdu. Çocukluğu boyunca, şu anda Belarus’un bir parçası olan Vitebsk kentinde yaşadı. Daha sonra büyükbabasıyla birlikte Smolensk’te 10 yıl geçirdi ve Smolensk Gramer Okulu’na gitti. Çizime olan ilgisini ve yeteneğini her zaman ifade ederek, 13 yaşında yerel bir Yahudi sanatçı olan Yehuda Pen’den ders almaya başladı. 1909’da Saint Petersburg’daki bir sanat akademisine başvurdu, ancak reddedildi. Rus İmparatorluğu’nda yaşayan diğer birçok Yahudi gibi, Lissitzky de Almanya’da okudu.

1912’de, eserlerinin bir kısmı ilk defa St. Petersburg Sanatçılar Birliği’nin sergisinde yer aldı. Wassily Kandinsky gibi eski Rus İmparatorluğu’nda doğmuş diğer gurbetçi sanatçılar gibi Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasına kadar Almanya’da kaldı. Moskova’ya döndükten sonra Riga Politeknik Enstitüsüne katıldı. Lissitzky kısa süre sonra kendisini Yahudi sanatına adadı, yerel Yahudi sanatçıların eserlerini sergiledi, eski sinagogların geleneksel mimarisini ve süslemelerini incelemek ve birçok Yidiş çocuk kitabını örneklemek için Mahilyow’a gitti.

Mayıs 1919’da, Yahudi sanatçı Marc Chagall‘dan bir davet almasının ardından Lissitzky, yeni kurulan Halk Sanat Okulu’nda grafik sanatlar, baskı ve mimarlık dersleri vermek için Vitebsk’e döndü. Propaganda posterleri tasarlama ve basma işleriyle uğraştı. Chagall ayrıca, özellikle ressam ve sanat teorisyeni Kazimir Malevich ve Lissitzky’nin eski öğretmeni Yehuda Pen olmak üzere diğer Rus sanatçıları davet etti. Malevich, çoğu Lissitzky’ye ilham veren birçok zengin fikir getirdi. Bu süreçte süprematizme yöneldi ve Malevich’in rehberliğinde hareketin daha da geliştirilmesine yardımcı oldu. 1919–1920 arasında halk sanat okulunda Mimarlık bölümünün başında oldu.

1932’de Stalin bağımsız sanatçı sendikalarını kapattı ancak Lissitzky, 1930’ların sonlarına kadar ününü korudu. Tüberküloz olması, fiziksel yeteneklerini aşamalı olarak düşürdü. 1939 New York Dünya Fuarı için Sovyet pavyonu dekorasyonunda çalıştı.

El Lissitzky Eserleri

El Lissitzky Yeterlilik

Yeterlilik

El Lissitzky Kompozisyon 02

Kompozisyon 02

El Lissitzky iki daire kitabı için etüd

iki daire kitabı için etüd

El Lissitzky Kestner'in Portföyü 03

Kestner’in Portföyü 03

El Lissitzky Kestner'in Portföyü 02

Kestner’in Portföyü 02

El Lissitzky Anonsçular

Anonsçular

El Lissitzky Kestner'in Portföyü 01

Kestner’in Portföyü 01

El Lissitzky Kompozisyon

Kompozisyon