İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Alfred Manessier » Alfred Manessier Hayatı ve Eserleri

Alfred Manessier Hayatı ve Eserleri

  Alfred Manessier

  Alfred Manessier (1911 – 1993)

  Fransız ressam Alfred Manessier 1911’de Saint Quen’de doğdu. Bölgesinin doğal çevresinden ilham alan Manessier, erken yaşlarda manzara çalışmaya başladı. Önce Amiens’de mimarlık öğrenimi gördü ve 1929’da Paris’te École des beaux-arts’ta mimarlık bölümünde okudu. Manessier okulun resmi atmosferini sevmez ve zamanını Louvre’deki resimleri incelemekle geçirir.

  Özellikle de Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens ve Tintoretto gibi ustaların eserlerini inceler ve Montparnasse’deki atölyeleri ziyaret ederdi. 1935’te Manessier’e fresk tekniğine tanıtan ve II. Dünya Savaşı’na giden Roger Bissière’in yanında Académie Ranson’da çalıştı. Resimlerinde hem Kübist hem de Sürrealist etkilerini yansıtmaya başladı. 1939’da askere alındı.

  Savaş sonrası dönemde lirik soyutlama (Abstraction lyrique) ve art informel ile ilişkilendirilmiştir. Zaman içerisinde soyutlamaya daha fazla yöneldi. Onun resimleri, sembollerin ve soyut imgelerin kombinasyonları aracılığıyla dini anlamlara vurgu yapar.

  Georges Rouault’un davetiyle 1948’de vitray üzerinde çalışmaya başladı ve Fransa, Almanya, İspanya ve İsviçre’deki kiliseler için pek çok eser üretti.

  1956’dan başlayarak, dini sembolizm ve politik temalar, Suez Krizi, Macaristan’ın işgali, Martin Luther King Jr’nın suikastı gibi çeşitli siyasi olayları bir dizi eserinde işledi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Alfred Manessier Mavi Kırmızı Kompozisyon
  Alfred Manessier Sonbahar
  Alfred Manessier Kompozisyon

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin