ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Manguin, Henri » Henri Manguin hayatı ve eserleri (1874 – 1949)

Henri Manguin hayatı ve eserleri (1874 – 1949)

Henri Manguin hayatı ve eserleri

Henri Manguin

Henri Manguin

Fransız fovist ressam Henri Manguin 1874’de Paris’te doğdu. 1890’da kendisini sadece resme adayarak Lycée Colbert’deki eğitimini yarım bıraktı. 1894’te, Ecole des Beaux-Arts’a kaydoldu ve Gustave Moreau’nun atölyesinde eğitimine başladı. Orada, Henri Matisse ve Albert Marquet ile yakın arkadaş oldu. 1899’da, otuz yılı aşkın bir süredir resimlerinin çoğunun modeli olan Jeanne Marie Carette ile evlendi. Beraber, Boursault Caddesi’ndeki bir eve taşındılar. Bahçesinde, Matisse, Marquet, Andre Derain, Camoin ve Puy gibi sanatçıların bir arada çalıştığı ve fovizmin şekillendiği yer haline gelen, büyük bir stüdyo inşa etti.

Sanatçı, Eylül 1904’te Paul Signac’ın daveti üzerine ışığıyla büyülendiği Saint-Tropez’i ziyaret etti. 1905 yazında yine Saint-Tropez’e seyahat etti ve orada pek çok eser yaptı. Ekim ayında, Salon d’Automne’deki ünlü fovizm sergisine beş eserle katıldı. 1906’da resimlerinin yüz elli kadarı Amboise Vollard tarafından satın alındı.

Takip eden yıllarda Henri-Edmond Cross ve Félix Vallotton’la arkadaş oldu, ve Vallotton önemli İsviçreli koleksiyoncularla temasa geçmesini sağladı. 1920’lerden itibaren Paris’teki hayatının yanı sıra Saint-Tropez, Marsilya, Neuilly-sur-Seine bölgelerinde yaşadı. Kısa bir hastalıktan sonra, 25 Eylül 1949’da, 75 yaşında St. Tropez’de öldü.

Henri Manguin eserleri

Fotoğraflar

Fotoğraflar

Les Cigales Saint Tropez

Les Cigales Saint Tropez

Saint Tropez Peyzajı

Saint Tropez Peyzajı