İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı M » Niklaus Manuel » Niklaus Manuel Hayatı ve Eserleri

Niklaus Manuel Hayatı ve Eserleri

  Niklaus Manuel

  Niklaus Manuel (1484 -1530)

  İsviçreli Rönesans Ressamı Niklaus Manuel 1484’de Bern’de doğdu. İlk dönemleri ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. 1510’da paralı asker olarak Papa’nın, daha sonraları da Kral Francoise’in hizmetine girdi. Eserlerinde mitolojik düşlerin hakimiyeti, imgelerinde garip zalimliklere ve taşkın bir erotizme yer vermesi dikkat çekicidir.

  1522 kampanyasından sonra, aynı zamanda Vatikan’ı, özellikle de geç Papa Leo X’i ve İtalyan Savaşlarındaki militarist politikasını sert bir şekilde eleştirdi. Takip eden yıllarda, İsviçre Reformu’nun güçlü bir destekçisi oldu. Kendisi gibi İtalya’da sefere çıkmış ve İtalyan Savaşlarında papanın savaş çığırtkanlığıyla büyülenmiş olan Huldrych Zwingli’nin yakın bir arkadaşıydı.

  Bern’deki reform davası için St Vincent Münster’deki rahip Berchtold Haller ile kampanya yürüttü. 1522’de sahnelenen iki Katolik karşıtı (papa karşıtı) karnaval oyunu veya Fasnachtsspiele yazdı.

  Oyunların çok popüler olduğu ve Berne’de Reform’un benimsenmesi için Haller’in vaazlarından daha fazlasını yaptığı söylenmektedir. İki oyun 1524 gibi erken bir tarihte ve yine 1540’ta basıldı. 1540 baskısı, 1836’da yayınlanan bir yeniden baskının temeliydi.

  Bern’deki Dominiken Manastırı için gerçekleştirdiği “Ölülerin Dansı” adlı ünlü yapıtı bu gün yalnızca sıradan kopyalarıyla tanınmaktadır. Ağaç oyma-basma çalışmalarından elde yalnızca “Uslu Bakireler” ile “Çılgın Bakireler” meselini canlandıran bir dizi yapıt bulunmaktadır. Sanatçı renk tutarlılığıyla belirginleşen resimlerinde ve gümüş uçlu kalemle yaptığı desenlerinde gerçekçilikle olağan üstüyü, gotik mirasla İtalya’dan alınma Rönesans resim öğelerini bağdaştırdı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Eser İndexi

  Azize Anna ve Aziz Jacobus, Tarih: 16. Yüzyıl, Orijinal Boyut: 139 x 112 cm, Yer: Kunstmuseum, Basel

  Banyo, Tarih: 1517, Orijinal Boyut: 37 x 28 cm, Yer: Kunstmuseum, Basel

  ölüm Bir Genç Kıza Sarılırken, Tarih: 1517, Orijinal Boyut: 37 x 28 cm, Yer: Kunstmuseum, Basel

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin